2009. október. 05. 15:39 hvg.hu Utolsó frissítés: 2009. október. 05. 15:36 Plázs

A gyakori fejfájás okai

Lüktet, hasogat a fejünk, és legszívesebben eldobnánk mindent, és egy sötét szobában pihennénk egész nap? Ilyen és hasonló tünetekkel sokan küzdenek akár naponta. A fejfájásnak több oka lehet, illetve több módszer létezik a tünetek enyhítésére, kezelésére.

Az alábbiakban  segít néhány hasznos tanáccsal a gyakori fejfájásban szenvedőknek, hogyan lehet gyorsan kezelni a panaszokat, vagy akár megakadályozni egy erős fejgörcs kialakulását.

„Aki már átélt egy erős migrénes rohamot, bármit megtenne azért, hogy többet ne érezze át ezt a fájdalmat. A legjellemzőbb tünetek a tompa, vagy erős fájdalom a tarkó-, halánték-, vagy a homlok tájékán, a fényérzékenység, a szem előtt vibráló fények, a szédülés és hányinger. A fejfájásnak is több oka lehet, ezért azt javaslom, hogy először mindenképp keressünk fel egy szakorvost, aki a páciens kórtörténetét felmérve megtalálja a hatékony kezelési módot” – tanácsolja Kovács Tibor, a Budai Egészségközpont szakorvosa.

Ahhoz, hogy jól induljon a napunk, mindig reggelizzünk. Ez nem csak ahhoz szükséges, hogy a napi feladatokhoz feltöltődjünk energiával, hanem ez az egyik módja annak, hogy megelőzzük a fejfájást. Ugyanilyen fontos a napi rendszeres étkezés. Ha érezzük, hogy éhesek vagyunk, együnk valamit, hiszen a hosszan tartó éhségtől is megfájdulhat a fejünk. A fáradtság, kialvatlanság is okozhat panaszokat, így ajánlott – főként a gyermekeknél – a megfelelő mennyiségű alvás. Munkahelyünkön, az iskolában szellőztetessünk gyakran, mivel az elhasználódott levegő is előidézheti a panaszokat.

A fentieken kívül betegségek, vírusfertőzések kísérő tüneteként is fájhat a fejünk, de ezek a tünetek a gyógyulás folyamatában mérséklődnek, vagy megszűnnek. Számos fül-orr-gégészeti és szemészeti betegség is fejfájással járhat, illetve igen gyakran lelki problémák miatt alakulhat ki. Visszatérő fejfájások esetében fontos a szerkezeti idegrendszeri betegségek kizárása.

Vannak olyan esetek, amikor bevezető panaszokat követően vagy akár előzmény nélkül is erős, lüktető fájdalom jelentkezik, általában a fej egyik oldalán, gyakran homloktájon. A fejfájást hányinger, hányás kísérheti. Ezek a tünetek migrénre utalnak. A beteg állapotát a fizikai munka, a televízió nézés, az erős fény és hangok vagy a monitor előtt végzett munka ronthatja, ezért ha tehetjük, besötétített szobában pihenjünk néhány órát. Aki ebben a betegségben szenved, mindenképp keressen fel egy szakorvost, aki személyre szabott kezelési módszert javasol és segít a megfelelő gyógyszer kiválasztásában, illetve annak helyes alkalmazásában. Javasolt már a fejfájás kezdetén, minél korábban bevenni a tablettát, így elkerülhető az erősebb, görcsös, tartósabb fejfájás.

A szakorvos szerint a gyakori panaszok oka ritkán lehet örökletes tényező is, de a tünetek akár komolyabb betegségre is utalhatnak. Aki érzékeny a frontokra, annak érdemes az időjárás előrejelzést hallgatni, és ha teheti, ennek megfelelően szervezni napjait. Gyerekek fejfájása esetén is keressünk fel szakorvost, bár gyakran az iskolában derül ki, hogy a panaszokat a szem problémái okozzák és azok szemüveggel hamar orvosolhatók.

hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.