2009. szeptember. 11. 09:45 Medipress Utolsó frissítés: 2009. szeptember. 11. 09:30 Plázs

Új típusú látósejteket fedeztek fel

A közeledő tárgyak érzékelésének képességét eddig kizárólag az agynak tulajdonította a tudomány. Svájci tudósok azonban olyan sejteket fedeztek fel a szemben, amelyek önállóan képesek erre – írja a Nature Neuroscience.

A bázeli székhelyű Friedrich Miescher Biomedikális Kutatóintézet munkatársai egerek szemének vizsgálatakor fedezték fel a mozgásra szokatlanul reagáló sejteket, amelyekről később világossá vált, hogy a szemhez közeledő tárgyakra aktiválódnak.

Ezek a sejtek valószínűleg a ragadozók előli menekülés szolgálatában alakulhattak ki. "Ez afféle riasztórendszer, amit a külvilággal elsőként kapcsolatba lépő szervünk működtet. Ha kizárólag az agy lenne erre képes, lehet, hogy túl későn figyelmeztetne az esetleges veszélyre” – idézi  a New Scientist magazin a kutatást vezető Roska Botondot.

Feltételezések szerint az emberben is lehetnek hasonló működésű sejtek. Roskáék további vizsgálataikkal azt fogják kideríteni, hogy az agy hogyan reagál ezeknek a sejteknek az aktiválódására.  

Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.