2009. augusztus. 31. 07:00 hvg.hu Utolsó frissítés: 2009. augusztus. 30. 22:53 Plázs

„Súlyos következményei lehetnek életmódunknak”

A felnőtt lakosság legalább negyede magas vérnyomással él, az érintettek egy része nem is tud a hipertóniájáról. Szinte az összes szív- és érrendszeri betegség okozta halálozás – infarktus, stroke, végtagi érszűkület, veseelégtelenség - 80 százaléka mögött meghúzódik, így mindenképpen a legnagyobb figyelmet érdemli. Interjú a téma egyik legnagyobb szakértőjével.

Medizóna: A vérnyomás helyes beállítása sokszor nem rövid távú feladat: türelmet igényel a betegtől és az orvostól egyaránt. 

de Chatel Rudolf: Sajnos, sokan úgy gondolják, hogy ha egy adott gyógyszer nem állítja be kellő szintre a vérnyomást egy-két hét alatt, akkor az már nem használ, tehát váltani kell, vagy emelni az adagot. Pedig a legtöbb vérnyomáscsökkentő négy-hat hét szedés után fejti csak ki a hatását, így semmi ok nincs a türelmetlenségre. Ráadásul lépcsőzetesen, a gyógyszeradagot megfelelő időszakonként emelve kell kialakítani a kezelést, kapkodni nem szabad. A legtöbbször ott követik el az orvosok a hibát, hogy egyetlen magasvérnyomás-érték mérése után már elkezdik gyógyszerezni a beteget. Ez nem helyes, hiszen egy teljesen egészséges embernek is erőteljesen ingadozhat a vérnyomása. Sok betegnél kiderül, hogy csak fehérköpeny-hipertóniája van, azaz a rendelő, a környezet, az orvos személye az, ami kiváltja a magas vérnyomást. (Nem véletlen, hogy a nővérek mindig alacsonyabb értéket mérnek.)

A teljes interjút elolvashatja a HVG Online új egészségportálján.

Kult Köves Gábor 2025. január. 22. 20:00

Magasabbra a tetőt, Lazlo! - kritika A brutalista című filmről

Remekműnek lett kikiáltva, és már temérdek díjat besöpört az Amerikába szakadt fiktív magyar építész, a holokauszt-túlélő Tóth László története. De vajon fellelhetők-e a remekműre utaló jelek abban a 215 percben, amit a szépen szenvedő Adrien Brodyval töltünk?