2009. augusztus. 28. 17:08 Medipress Utolsó frissítés: 2009. augusztus. 28. 16:59 Plázs

A sírás összehozza az embereket

A sírás a fizikai vagy lelki fájdalom jele, de egyúttal érzelmi előnyei is vannak, továbbá erősíthetik a személyközi kapcsolatokat - mondta a Tel Avivi Egyetem fejlődéstudományi biológusa.

Oren Hasson elmondta, hogy elemzése kimutatta: a könnyek a lelki nyomás jelei, evolúciós alapú mechanizmusként is működnek, hogy közelebb hozzák egymáshoz az embereket. "A sírás egy igen fejlett viselkedésforma. A könnyek megbízható információt adnak a behódolásról, a szükségletekről és a társas kötődésről. A kutatásom arra próbál választ adni, mik az érzelmi okból történő sírás evolúciós okai. Az elemzésem szerint a könnyek a látás torzítása révén csökkentik a védekezőképességet és megbízhatóan jelzik az engedelmességet, a segítségkérést és még a kölcsönös kötődést is, a csoporton belüli kohéziós erőt” – tette hozzá Hasson.

Kutatása során megvizsgálta a különféle könnytípusokat: az öröm, a bánat és a gyász könnyeit, továbbá azok eredetiségét és őszinteségét. Hasson szerint a sírásnak egyedülálló előnyei vannak a barátok és a különböző közösségek tagjai között.

A fejlődéstani biológia deduktív módszerével közelítette meg a kérdést, és megvizsgálta a sírás használatát különféle érzelmi és társas helyzetben. A könnyeket arra használjuk, hogy könyörületet ébresszünk az ellenségben. Hasznosak az együttérzés keltésében, és talán ennél is fontosabb, hogy a nem ellenséges csoport tagjait magunk mellé állítsuk. "Ez teljesen emberi. Az érzelmi könnyek jelezhetik a megbékélést, a gyász idején a kötődés igényét és a családtagok, barátok, társak közti érzések igazolását” – mondta Hasson.

A tanulmány nemrég jelent meg az Evolutionary Psychology című folyóiratban.

Élet+Stílus hvg.hu 2024. november. 30. 10:00

„Elájult, és akkor jött rá, hogy valami nem stimmel” – Kösz, jól: kiégés és stressz a magyar munkahelyeken

<strong>Milyen személyiségjegyek jellemzik a munkamániásokat, és mi lehet az oka, hogy Magyarországon a civil szférában dolgozik a legtöbb munkafüggő</strong>? Mennyire az egyén, és mennyire a munkáltató felelőssége, ha a munkamánia eluralkodik, és függőséggé, kiégéssé válik? <strong>Mi a közös Karácsony Gergelyben és Donald Trumpban?</strong> A Kösz, jól vendége volt Kun Bernadette pszichológus és Merész István, az Allianz-Trade vezetője.