2009. augusztus. 07. 10:23 MTI Utolsó frissítés: 2009. augusztus. 07. 10:47 Plázs

Életképesebb spermium, hosszabb élet

Negyvenezer dán férfi négy évtizedes követéses vizsgálata alapján arra a megállapításra jutottak dániai kutatók, hogy hosszabb életre számíthattak azok, akiknek több és életképesebb ondósejtjük volt.

Tina Kold Jensen és munkatársai az American Journal of Epidemology című szaklap legfrissebb számában közlik tanulmányukat, amely szerint a férfiak jobb genetikai állománya és kielégítőbb egészségi állapota összefüggésben van ondósejtjeik életképességével, számával is.
   
Arra a 43 277 férfira terjedt ki vizsgálatuk, akik 1963 és 2001 között a Koppenhágai Spermaelemző Laboratóriumban mintát adtak, vagy az időszak végéig, vagy halálukig.
   
Azok a férfiak, akiknél egy milliliter mintában 40 milliónál több spermiumot találtak, 40 százalékkal kisebb eséllyel haltak meg az időszak végére, mint azok, akik spermiumszáma 10 milliónál kevesebb volt.
   
A spermiumok életképessége is számított: akiknél 75 százalék fölött volt a normálisan mozgó ivarsejtek aránya, azok 54 százalékkal kisebb valószínűséggel haltak meg, mint azok, akik ondósejtjeinek kevesebb mint 25 százaléka mozgott élénken.

hvg360 Körösi Ivett 2025. április. 26. 20:00

Észak-Koreában értik a sötét és szarkasztikus humoromat – interjú a magyar idegenvezetővel, aki külföldieket visz az elzárt országba

Váczi Gergő Észak-Koreába visz nemzetközi turistacsoportokat, munkája során eddig harminc alkalommal járt a világ egyik legelszigeteltebb országában. Bár jelenleg épp nem lehet turisztikai céllal utazni az országba, neki lehetősége volt futókat vinni az áprilisi phenjani maratonra. Milyennek ismerte meg az észak-koreaiakat, hogyan működnek a kirakatlátványosságok, és van-e bármilyen technológiai fejlődés az elzárt országban? És hogy kell összehajtani a Phenjan Timest, ha az ember nem akar bajba kerülni? – erről is beszélgettünk Váczi Gergővel.