2009. július. 10. 09:15 MTI Utolsó frissítés: 2009. július. 10. 08:58 Plázs

Nem elég eredményes a kórházi újraélesztés

A hirtelen szívhalál miatt végzett újraélesztés nem lett eredményesebb az amerikai gyógyintézetekbe az elmúlt 15 évben, sőt az utóbbi esztendőkben kevesebb beteget sikerült a drámai esemény után hazaengedni, mint az előző évtizedben.

A lehangoló adatokat a világ első számú orvostudományi folyóirata, a New England Journal of Medicine közölte.

A hirtelen szívhalál világszerte az érdeklődés homlokterébe került. Ma mindenütt ez a halál leggyakoribb oka, de a figyelem felkeltésében még nagyobb szerepet játszott, hogy sok közismert élsportoló, híres popsztár is így végezte életét: elég, ha Michael Jackson tragédiájára gondolunk.

Elméletileg a kórházakban bekövetkező ilyen események megoldásának feltételei sokkal jobbak, mint ha valaki az utcán esik össze. A most ismertetett, gondos és tényszerű vizsgálat azonban lesújtó eredményekkel járt.

William Ehlenbach és munkacsoportja az 1992 és 2005 közötti időszakban összegyűjtötte a 65 évesnél idősebb amerikai állampolgárokra vonatkozó biztosítási adatokból azokat, amelyek az amerikai kórházakban bekövetkező hirtelen szívhalál eseteit ismertették. A vizsgált 13 évben az amerikai intézetekben 433 985 idős beteget kellett újraéleszteni.

Minden ezer kórházi fölvételből három esetben fordult elő hirtelen szívhalál. A drámai helyzet gyakrabban következett be a színes bőrű betegek között, mint a fehér bőrűek csoportjában. Az újraélesztetteknek 18,3 százalékát sikerült a kezelés után élve hazabocsátani.

A kórházak vezetőit főleg az döbbentette meg, hogy az életmentést szolgáló beavatkozás eredményei az utóbbi években inkább romlottak, mintsem javultak. Feltételezésük szerint ennek hátterében az állhat, hogy a jelenleg kórházban ápoltak idősebbek és betegebbek, mint a múlt század vége felé.

A kórházon kívüli újraélesztések eredményessége ugyanakkor jelentősen javult az utóbbi években bevezetett korszerű újraélesztési technikának köszönhetően. A kutatók szerint jó lenne, ha ezeket a tapasztalatokat a gyógyító intézetek személyzete is átvenné.

hvg360 Hamvay Péter 2024. november. 28. 15:20

Magyar Péter a politikai sárm iskolapéldája – interjú Sonnevend Júlia amerikai-magyar médiaszociológussal

A sárm, amivel korunk politikusainak egy része él, azt sugallja, hogy „olyan vagyok, mint te, úgy gondolkodom, úgy élek, mint te<strong>”</strong>, még akkor is, ha ez nincs is így – mondja Sonnevend Júlia. Az amerikai-magyar médiaszociológust a témában írt sikerkönyvéről, Orbán Viktorról, Magyar Péterről, Kim Dzsongunról és az egyesült államokbeli karrierjéről kérdeztük.