Látásvesztést okozhat a stroke
A csendes agyi infarktusnak nevezett mini-stroke-ok elszenvedői magyarázatot adhatnak a normális szemnyomás mellett kialakuló zöldhályog rejtélyére – állítják hongkongi szemészek.
A zöldhályog (glaukóma) a szemből az agyba vezető látóidegre gyakorolt nyomás miatt fellépő progresszív látásvesztés, általában a magasabb szemnyomás hatására alakul ki, azonban normál szemnyomás mellett is felléphet.
Dexter Y. L. Leung, a Hongkongi Szemkórház glaukómaprogramjának koordinátora munkatársaival 286 normotenziós (normál szemnyomás mellett kialakult) zöldhályogos beteg vizsgálatakor azt találta, hogy a gyors látásvesztéssel járó esetekben csendes agyi infarktusok vannak jelen, ez a vizsgálatban résztvevők 29,6 százalékát érintette, míg a látásromlással nem járó esetekben ez 15,3 százalék volt.
Bár a résztvevők mindegyike kínai volt, „úgy gondoljuk, hogy ez a kapcsolat más népcsoportok esetében is fennáll, bár ehhez további vizsgálatok szükségesek” – magyarázta a kutató, aki azt javasolja, hogy normotenziós zöldhályog esetében az orvosok végeztessenek agyi képalkotó vizsgálatot a csendes infarktusok kizárására.
A kutatók most arra keresik a választ, hogy a csendes infarktusok súlyossága zöldhályog esetén összefügg-e a látásvesztés fokával, mivel ez bizonyítaná a csendes infarktusoknak a normotenziós zöldhályog kialakulásában játszott szerepét.
Mivel a zöldhályog alattomos látásvesztést okozhat, az Amerikai Szemészorvosok Társasága azt javasolja, végeztessünk részletes, a látóideg vizsgálatát is magában foglaló szemorvosi vizsgálatot még 40 éves korunk előtt.