Milyen a 21. századi férfi?
Bár a gyermeknevelés, az otthon békéjének megteremtése összességében még mindig a nő feladata, a távolságtartó, tekintélyelvű, szigorú apa képe helyett egyre inkább kirajzolódik egy új szülő eszménye. Június harmadik vasárnapja Apák napja volt.
A nők és a férfiak életcéljai, feladatai évezredeken át különböztek, elkülönültek. A klasszikus nemi szerepek a családi, társadalmi, kulturális értékek változásával egyre inkább összemosódtak, átrendeződtek az elmúlt évtizedekben. "A férfias tulajdonságok, mint például a határozottság, keménység, rámenősség egyre gyakrabban női attitűdként jelennek meg" – fogalmazott Ranschburg Jenő a Női Akadémián elhangzott előadásában. A pszichológus úgy látja, az egzisztenciális előnyökért cserében a nők feladták védettségüket, kiszolgáltatottá váltak, a rivális szereppel azonosulva megfosztották magukat a biztonság, a gyengédség, a védelem igényétől, így sem a munkában, sem anyaként, társként nem képesek kielégítően helytállni. A női karrierrel párhuzamosan a férfiak kivételezett, családfenntartó szerepe is háttérbe szorul, önértékelésük pedig sérül.
Plauschin András szociológus szerint a férfiak többsége családfenntartóként megmarad a klasszikus szerepekben, a munka mellett kevés ideje jut a nevelésre, kevésbé veszi ki részét a házimunkákból, többnyire hétvégenként van együtt a családdal.A teljes cikket elolvashatja a HVG Online új egészségportálján.