Öngyilkosságra késztethet a nyári napsütés
Svéd kutatók szerint a túl sok napsütés az olyan helyeken, mint Grönlandon, ahol a hosszú nyári napok álmatlanságot okoznak, az emberek hajlamosabbak az öngyilkosságra.
A svéd kutatócsoport 1968-2002 között figyelte az öngyilkosság formáit Grönlandon. Az öngyilkosságok főként Grönland északi részén gyakoribbak, itt ugyanis április végétől augusztus végéig nem megy le a nap; az öngyilkosságok 82 százaléka ekkor történt.
Az öngyilkosság a fiatal fiúk körében gyakoribb, általában pisztolyt használnak, felakasztják magukat, vagy magas helyekről ugranak le.
A kutatók szerint az öngyilkosságok oka, hogy a fény révén felborul a szerotoninszint (az agyban található kémiai anyag, ami a hangulattal van összefüggésben); a kiegyensúlyozatlanság ugyanis ingerlékenyebbé teszi az embert, ami alvatlansággal keveredve jó táptalaja a sötét gondolatoknak.
A kutatók eddig úgy vélték, hogy a napok megrövidülésével nő az öngyilkosságok száma, azaz késő ősztől télig. Ám az új kutatások szerint az olyan helyeken, ahol a nyári napsütés állandó és folytonos, gyakoribb a saját élet kioltása.