Csonterősítők védhetnek a sugárkezelés mellékhatásaitól
A csontok erősítésére, az oszteoporózis megelőzésére gyakorta alkalmazott szerek védhetik a rákos pácienseket a kezelésükre használt radioaktív sugárzás egyik káros hatásától, a leukémia kialakulásától - közölték amerikai kutatók vasárnap.
A biszfoszfonátok csoportjába tartozó két csontritkulás elleni szer állatkísérletekben elhalasztotta, illetve egyes esetekben megelőzte a hosszú távú, nagy dózisú radioaktív sugárzásnak kitett egereknél a leukémia kialakulását.
Alexandra Miller, a marylandi Bethesdában, a Fegyveres Erők Radiobiológiai Kutatóintézetében azt vizsgálta, hogyan lehet a katonákat és az űrhajósokat megvédeni a radioaktív sugárzás káros hatásaitól. Megállapításai hasznosak lehetnek azoknak az embereknek is, akik sugárterápiát kapnak.
Az egyik vizsgált vegyület az etidronát hatóanyagú csontritkulás elleni szerhez hasonlít kémiailag, a másik pedig egy még kísérleti gyógyszerhez, az ibandronáthoz. Egyes humán vizsgálatok eredményei szerint ezek az anyagok megelőzhetik, hogy a rák csontáttétet képezzen, valamint arra is van már adat, hogy segítik a radioaktív urán eltávolítását a szervezetből.
A besugárzott, de nem kezelt egerek mindegyike leukémiát kapott, majd 92-110 nap elteltével elpusztult. Azok a kísérleti állatok azonban, akiknek befecskendezték a szereket, kisebb hányadban lettek leukémiásak, körülbelül az egerek fele, és később fejlődött ki náluk a betegség, 150-170 nappal a sugarazás után.
A tanulmányt az Amerikai Rákkutató Társaság denveri találkozóján ismertették.