27 éves korban kezdődik az öregedés
Már elmúlt 27? Akkor bizony túl van szellemi teljesítőképessége fénykorán. A tudósok újabb felfedezése az öregedéssel kapcsolatban.
Gyakran írjuk az öregség rovására, ha elkeverjük a kulcsainkat, nem jutnak eszünkbe szavak, vagy ha kizökkenünk gondolatmenetünkből. Nos, egy új kutatás azt állítja, hogy az öregedés számos ismert következménye már évtizedekkel életünk alkonya előtt jelentkezik.
A tudósok szerint szellemi képességünk a 22. évi kicsúcsosodást követően 27 éves korunkban indul hanyatlásnak. Ennek megállapításához 2 ezer, 18-60 év közötti nőt és férfit tanulmányoztak hét éven keresztül. A kutatásban résztvevők – akiknek legtöbbje jó egészségnek örvendett, és magas iskolai végzettsége volt – hasonló vizsgálaton estek át, mint amit a mentális rendellenességek és hanyatlások, beleértve a demencia (elbutulás) diagnosztizálásakor alkalmaznak.
A Virginia Egyetem szakemberei jelentésükben, amely az öregedéssel idegélettani szempontból foglalkozó szaklap, a Neurobiology Of Aging-ban jelent meg, arról számoltak be, hogy tizenkét tesztből kilenc esetében csúcsteljesítményt a 22. életévben tapasztaltak.
Az első olyan életkor, amelyben az eredmények romlani kezdtek, a 27. év volt – a következtetés, a gondolkodás gyorsasága és a térlátás esetében. Az emlékezés a 37. évben indult hanyatlásnak, az összes többi a 42. életévben mutatott kedvezőtlen változást.
Timothy Salthouse professzor szerint a kutatás alapján elképzelhető, hogy a koralapú megelőző, illetve állapotjavító kezeléseket korábban kellene megkezdeni, jóval a nyugdíjas évek előtt. Mint írta: „Eredményeink azt mutatják, hogy a korral összefüggő észlelési zavarok közül néhány az egészséges, művelt felnőttek körében – amikor elérik a 20-30 év közötti kort – már tapasztalható.”
Minden rosszban van valami jó. A jelentés megállapította, hogy a felhalmozott tudásanyagon alapuló képességek, mint a szókincs, illetve az általános ismeret, legalább 60 éves korunkig javulnak.