2009. március. 10. 19:44 MTI Utolsó frissítés: 2009. március. 10. 20:12 Plázs

Csoportterápia webkamerán keresztül

Online csoportterápiát indít két argentin pszichoanalitikus, hogy megvizsgálja, milyen hatást gyakorol a virtualitás a chatelés, illetve a webkamera segítségével végzett csoportterápiára.

"Az úttörő vállalkozással azt szeretnénk megtudni, képes-e a szükséges intimitást megteremteni a virtualitás" - mondta el az EFE spanyol hírügynökségnek Adriana Zadunaisky, a kísérlet vezetője. A hathónaposra tervezett kísérletet hat-nyolc egyetemista önkéntessel folytatják le.
   
Az egyéni online terápiát már széles körben alkalmazzák olyan páciensekkel, akik külföldön dolgoznak vagy krízishelyzetben vannak, de csoportok esetében eddig nem használták.
   
"A mi kutatásunk célja, hogy megvizsgáljuk, hogyan hat az egyének közötti szubjektivitás a virtualitáson keresztül. Összehasonlítjuk a webkamera használatát a chatelés nyújtotta lehetőségekkel. Az előbbi inkább képes a személyes jelenlét imitálására" - jegyezte meg Zadunaisky.
   
Az önkéntes résztvevőknek adott időben otthon le kell ülniük bekapcsolt számítógépük elé, és ügyelniük kell arra is, hogy más "ne vegyen részt" - még akaratlanul sem - a terápiás ülésen.

Kult Köves Gábor 2025. január. 22. 20:00

Magasabbra a tetőt, Lazlo! - kritika A brutalista című filmről

Remekműnek lett kikiáltva, és már temérdek díjat besöpört az Amerikába szakadt fiktív magyar építész, a holokauszt-túlélő Tóth László története. De vajon fellelhetők-e a remekműre utaló jelek abban a 215 percben, amit a szépen szenvedő Adrien Brodyval töltünk?