Plázs travelline.hu 2009. március. 09. 09:26

Bizarr fesztiválok kalandos kedvűeknek - Megdöbbentő videók

A világon se szeri se száma a bizarr összejöveteleknek.

A világon se szeri se száma a bizarr összejöveteleknek. A majmok megvendégelésétől a paradicsomfürdőzésen át, a gigantikus sajtok üldözéséig minden napirenden van, még egy meztelen ember fogdosása is. Lássuk a világ öt legfurcsább és különcebb rituáléit, amelyeket mindenképpen érdemes látnunk utazásaink során!

5. Roswell UFO Fesztivál - USA
Minden évben július első hetében, a Roswellben történt UFO incidens évfordulójának környékén megrendezik a világ legnagyobb UFO Fesztiválját. A város ilyenkor megnyitja kapuit az UFO rajongóknak, no és a szkeptikusoknak is, hogy újból és újból megvitassa a 1947-ben történteket, amikor egy rejtélyes repülő objektum lezuhant a környéken. Akkoriban az újságok repülő csészealjról cikkeztek, de az amerikai hadsereg később megváltoztatta a nyilatkozatát, a közvélemény persze rögtön összeesküvés-elméletet sejtett. Most, 62 évvel később még mindig nem világos, mi is történt azon a júliusi estén, noha több ezer ember állítja azt, hogy tudja. Ezek az emberek általában a könyveiket árulják, vagy előadásokat és beszédeket mondanak ezen a különleges fesztiválon, ahol egyébként az idegeneknek beöltözött látogatók sem szúrnak szemet senkinek. A szerelést általában az erős neon színek és a műanyag vízipisztolyok használata dobja fel, azonban vannak olyan élethű UFO és egyéb szörny maszkok is, amelyek miatt a fesztivál látogatását inkább csak erős idegzetűeknek ajánljuk.


4. Hadaka Matsuri, Meztelen fesztivál - Japán
Úgy tűnik, hogy a japánok mindent megtennének egy kis szerencséért, hiszen egy egész ország futkározik meztelenül a Hadaka Matsuri fesztiválon, ha erről van szó. Talán nem meglepő, hogy a „hadaka” japánul meztelent jelent, a „matsuri” pedig ünnepélyt. Az esemény a szigetország legnagyobb fesztiválja, amelyet télen, a fagyos hidegben, több tucat városban rendeznek meg különbözőképpen. Az eredeti hagyomány Inazawa kisvároskából ered, ahol 1200 évvel ezelőtt Shototko uralkodó parancsolta meg rendeletben, hogy a lakosságnak vezekelnie kell, a balszerencsét és a betegségeket elűzve ezzel. A fesztiválon résztvevő japánok így tehát minden évben gigantikus pelenkához hasonló ágyékkötőket húznak(fundoshi), és a jeges szélben felsorakoznak. Ezután imákat írnak különböző szalagokra, és a forró szakétól üvegessé vált tekintettel azt kiabálják „Washyoi! Washyoi!”, ami nagyjából úgy fordítható magyarra, hogy „Tedd magad erősebbé!” Ekkor elkezdődik a meztelen anarchia, mert a tülekedés közepén valahol ott bujkál a (teljesen) Meztelen Ember, a szerencsehozó Shin-otoko, akit a résztvevőknek meg kell érinteni, és akit testőrei vizes dézsákkal védenek a tömegtől. A Meztelen Ember titulust véletlenszerűen kapja valaki, és ez nem csak nagy megtiszteltetés de nagy tortúra is, hiszen mindenki őt akarja megfogni, hogy minden átoktól megszabadulhasson. A feladatot egyébként nem csak a testőrök, és a hideg idő/jeges víz nehezíti hanem az az egyszerű következmény is, hogy sokan a csatában elveszítik az ágyékkötőjüket, akiket ezután a Meztelen Embernek gondolnak, ők sem járnak túl jól ebben a felhajtásban.

[[ Oldaltörés: Éhes majmok, gyilkos sajtok és paradicsomfürdő ]]

Lássuk, milyen őrült kalandok várnak még minket a világ legkülönlegesebb fesztiváljain...

3. Majom büfé - Thaiföld
Párizs tele van galambokkal, a kínai Linfen patkányokkal, Helsinki szánhúzókutyákkal, a thaiföldi Lobpouriban pedig a makákó majmok élveznek kedvezményeket minden év november 25-én és 26-án a Monkey buffet (Majom-büfé) elnevezésű fesztiválon. Az esemény a hindu vallás egyik legnépszerűbb istenének, Rámának köszönhető (aki odaajándékozta ezt a földet a majmok istenének), és persze Thaiföld leghíresebb és legtehetősebb lakóinak, akik összedobták a költségeket és felfogadták az ország legjobb szakácsait, hogy elkészítsék a királyi étkeket a majmok számára. A menü 4 500 kiló friss gyümölcsből és zöldségből, kolbászból, jégkrémből és üdítőkből áll, amihez a látogatók is mind hozzájárulnak valamivel, mert ez jószerencsét és gyarapodást jelent az újesztendőre nézve . A 2000 majom isteni látványt nyújt, ahogy áhítatosan tömi a fejét, vagy jólakottan ugrabugrál a nézőközönség között, ilyenkor kitűnően lehet fényképezni és filmezni őket.

2. Sajtgörgető fesztivál - Anglia
Ezt a fesztivált Paddy McGuiness (híres angol komikus) "a buta sportok nagyapjának" titulálta, és nem véletlenül mondta ezt. A rendezvényt minden év májusának utolsó hétfőjén tartják a Cooper hegyen, Glouchester város közelében. A 200 éves sajtgörgető tradíció egyre híresebb, évről évre több látogatója akad a versenynek, amely felett még a rendőrség is szemet huny, noha hivatalosan illegális az esemény, a sok sérülés miatt. Nem kell ahhoz túl okosnak lenni, hogy valaki felmérje, mi történik, hogyha egy 5 kilós sajthengert elengednek a hegytetőről és több száz ember utánaveti magát. Mégis megteszik az emberek, még azzal is számolva, hogy a gravitáció következtében létrejövő dupla szaltós bravúrok ellenére a sajtot senki nem kaparintja meg, ám a hegy aljában időző mentőcsapatoknak bőven akad tennivalója. Az általános sérülések közé a bokarándulás, a lábtörés, és az agyrázkódás tartozik, bár a sajtguriga maga is eszméletlenre döngölt egy nézőt 1997-ben. A versenyen több futamból áll, mindegyiken 15 résztvevő indulhat. Aki győz, azé a dupla Gloucester sajtkorong a többiek pedig (egy két sörre való) pénzdíjat kapnak.

1. La Tomatina, Paradicsom Fesztivál - Spanyolország
Aki igazi őrjöngésre vágyik, annak a spanyol Paradicsom Fesztiválon a helye, főleg ha szereti a paradicsomot. Mert bizony itt nem tojásdobálásról van szó, hanem egyenesen paradicsom fürdőről. Bunoi városka népessége a fesztivál estéjén megnégyszereződik és a 30 000 részvevő egész éjszaka izzadtan készül a megmérettetésre. A versenyt öt paradicsomrakéta indítja, amely literszámra küldi a pürét a levegőbe, ezután pedig a tömeg frenetikus paradicsom lövöldözésbe és hajigálásba kezd. Csapat nincs, egyéni a játék, mindenki mindenki ellen két teljes óráig. Azért a zűrzavarban akad néhány szabály is: egészben levő paradicsomokat nem lehet dobálni, a termést először össze kell törni. Más zöldséget, gyümölcsöt (tojást esetleg) tilos a küzdelembe vonni, mert az örök kizárást von maga után. Akik kifogytak a paradicsomból, azoknak nem kell aggódnia, mert több mint 125 ezer kiló paradicsom áll készen a beszállítok által, hogy a küzdelem egy ideig ne lankadjon. A fesztiválnak semmilyen hagyománya és magyarázata nincsen, a helyiek szeretik azt gondolni, hogy a jövő évi aratás a tét, és a jó időjárás, de ez csak a hangulat élénkítésesre szolgál. A  történelmi leírások szerint a hagyomány nem túl régi: 1945-ben egy éttermi verekedés közben kezdődött, és a küzdelem alatti megkönnyebbülés epikus méreteket ölthetett, hogy a tulajdonosok úgy döntöttek, a károk ellenére minden évben megismétlik az eseményt.

Krisztina O'Brien