2009. február. 24. 07:30 hvg.hu Utolsó frissítés: 2009. február. 23. 23:31 Plázs

Hogyan kerülhetjük el az irodai munka ártalmait?

A monitor elektroszmog kibocsátását, a billentyűzet többszöri leütését, az egéren nyugvó kéz és ujjak tartós feszülését, a merev testtartást szinte észre sem vesszük. Mégis létezik, sőt idővel komoly fájdalmakhoz vezet. Íme néhány tanács, hogyan előzhetjük meg ízületeink és izmaink túlerőltetését, merevségét, és a fájdalmat.

Az irodában töltött idő kényszerű ülő életmódot alakít ki, amelynek során hosszú távon túlterhelés alakul ki a test számos pontján. Különösen veszélyeztetett terület a vállöv, csukló, nyak, tarkó, ujjak, hát, derék területe. A hosszas ülés hatására az alsó végtagok keringése is akadályozottá válik. Az először jelentkező tüneteket általában (például izomfeszülés, hidegérzet a kezekben, erőtlenség, ügyetlenség, éjszaka jelentkező fájdalmak, szemfáradtság, nyak-, váll-, hát-, derékfájdalom) elbagatellizáljuk. Azonban mindez csak tetézi a bajt, mert sokszor már csak akkor változtatunk az életmódon, amikor hosszú heteket, hónapokat vagy akár éveket igényel a szervezet meggyógyítása, teljes regenerációja.

A teljes cikket elolvashatja a HVG Online új egészségportálján.
hvg360 Medvegy Gábor 2025. február. 27. 19:58

„Ma olyan csekélységek miatt lesznek öngyilkosok, hogy az már valósággal megdöbbentő”

Egy tatai molnár atomnagyhatalommá akarta tenni 1925-ben a Trianon miatt gyászba borult országot, feldühödött matyók pedig máglyára vetették a cseh és osztrák giccset, ha lehet hinni az akkori lapok tudósításainak. Észak-Magyarországot károkat okozó, súlyos földrengés rázta meg, Nagyváradon pedig elképesztő hanyagság miatt robbant fel egy vonat. Száz éve arra is kereste a választ a sajtó, hogy spiritiszta volt-e Kossuth Lajos, és hírt adtak arról a holdfogyatkozásról, amiről még a csillagászok is megfeledkeztek.