Plázs travelline.hu 2009. január. 23. 12:16

Egy magyar New Yorkban

Laci tavaly szeptember óta él New Yorkban. Szereti.

Krisztina O'Brien
Laci tavaly szeptember óta él New Yorkban. Szereti. Nem is csodálkozunk, hiszen mindig oda vágyott, ráadásul Costa ricai és jamaicai kolleganői vannak. Azonban a hivatalnokok, olyanok, mint a betanított munkások, a lakások marha drágák, sok a patkány és minden messze van. Tessenek!
„Az én történetem elég messzire nyúlik vissza. Amióta az eszemet tudom, Amerikába vágytam. Szüleim elmesélése alapján, 6 evesen amikor megkaptam első földgömbömet, megkerestem rajta New York-ot, es közöltem, hogy en itt fogok élni es dolgozni! Idén voltam 30 eves, és életemben először 2003-ban jártam az USA-ban. 

Előtte soha. Akkor azonban mar kesőbbi New Yorki karrieremet építeni jöttem. 2002-ben végeztem a Semmelweis Egyetemen, New Yorkba pedig államvizsgázni jöttem a Princeton-ba. Azt hiszem mindenki ismeri annyira a magyar egészségügy mai helyzetet, hogy tudja, majdnem mindenki menekül belőle, aki megteheti. Nos, én kaptam egy ajánlatot.

Amikor 2003 októberében először kiszálltam a repülőgépből a JFK 4-es terminálján az, az érzés csapott meg, hogy hazajöttem. A mai napig nem tudom megmagyarázni magamnak, hiszen soha nem jártam előtte az Államokban.
Az első pillanattól kezdve rendkívül otthonosan mozogtam New Yorkban, mintha világ eletemben itt éltem volna. Persze én is bejártam a szokásos turista látványosságokat, és nagyon elveztem az ittlétet. 

Flickr/Creative Commons
Véglegesen tavaly szeptember 4-én jöttem ki. Addigra megvolt minden szükséges papír. Egy ideig egy ismerősnél laktam, akit ma már a pót nagymamámnak tekintek. Nagyon sokat segített az induláskor! 

Az emberek teljesen vegyesek. Legtöbbször a hivatalokban azt tapasztaltam, hogy olyanok, mint a betanított munkások. Ha valakinek tovább kell gondolkoznia, "mint amire be van tanítva", arra már képtelen. Itt is vannak olyan emberek, akik mások kihasználására építenek. Ugyanakkor munkám során volt alkalmam nagyon sok nagyon jó embert megismerni. A kórházi osztály ahol dolgozom, rendkívül nemzetközi csapatból áll: rengeteg filippino kolleganőm van, sok van olyan, aki Jamaicáról, vagy Costa Rica-ról jött, sok az orosz, van Peruból elszármazott kolleganőm, olyanok vagyunk, mint egy nagy család! Együtt sírunk, együtt nevetünk, és morgunk a főnökség hülyeségein. Ez a magyar egészségügyben soha nem volt meg. 

New York tényleg egy igazi nagy olvasztótégely. A világ minden részéről találsz itt embereket. Van akik tényleg megcsináljak a szerencséjüket, másoknak nehezebb. Azt mondjak, hogy New York, nem is igazi Amerika, annyira nemzetközi. De nemcsak ebben üt el az Államok többi részétől. Hanem például abban is, hogy sokkal drágább az élet, mint máshol. Manhattanben lakást bérelni szinte lehetetlen (nemhogy venni), mert egy 30 négyzetméteres stúdióért is simán elkérnek havi 3000 dollárt. 

A teljes cikk a Travellingband blogban olvasható.