2009. január. 19. 10:30 MTI Utolsó frissítés: 2009. január. 19. 10:10 Plázs

Hibás gén okozhatja a szívbetegséget

Indiai, brit és amerikai tudósok együttműködésével sikerült azonosítani egy génváltozatot, amely növelheti a dél-ázsiai emberek körében a szívelégtelenség kockázatát. A génmutáció a Föld teljes népességének egy százalékát veszélyezteti.

A Nature Genetics című szakfolyóirat legutóbbi számában megjelent tanulmányában a nemzetközi kutatócsoport megállapítja, hogy a dél-ázsiai származású emberek négy százaléka hordozója a szív pumpafunkciójának gyengülésére - kardiomiopátiára - hajlamosító génmutációnak. Ez hatvan millió embert jelent, azaz a Föld népességének egy százalékát fenyegeti ez a szívbetegség.
   
"Most, hogy a hibát azonosítottuk, új remény csillant fel. A terhesség nagyon korai szakaszában kimutathatják" - közlik a kutatók. A hibás változat hordozóit már egészen fiatalon azonosíthatják genetikai szűréssel, és életmódtanácsokkal láthatják el. Végső soron pedig újonnan kifejlesztett szerekkel elhalaszthatják a tünetek kialakulását" - írja a nemzetközi tudóscsoport.
   
A vizsgálatok során 800 szívbeteg indiai páciens DNS-ét hasonlították össze 699 olyan emberével, akiknél nem állt fenn ilyen gond. Megállapították, hogy a szívizmok gyengeségével kapcsolatba hozható génváltozat jóval gyakoribb volt a szívbetegek körében. A szívizmok gyengülésével a szív egyre kisebb erővel pumpálja a friss vért a testbe, végül szívelégtelenség alakulhat ki, rendellenes szívritmus, folyadék-visszatartás a tüdőben és a lábban, valamint szívbelhártya-gyulladás.
   
A génmutáció elterjedtségének megállapítására 6273, véletlenül kiválasztott egyén DNS-ét vizsgálták meg a kutatók India 35 államában, és úgy találták, hogy négy százalékuk hordozza a hibás változatot. A kutatásokat ezután kiterjesztették a világ más tájain élő dél-ázsiai származású emberekre: 26 országban 2085 embertől vett DNS-mintában keresték a génváltozatot. Megállapították, hogy a szívelégtelenséggel összefüggésbe hozható génmutáció csak a Dél-Ázsiából - Indiából, Pakisztánból, Sri Lankáról, Indonéziából és Malajziáról - elszármazott emberek utódaiban bukkan fel.
   
A kardiomiopátiát ma gyógyszerrel, ritmusszabályozóval, defibrillátorral kezelik, ám ezek csak enyhítik a tüneteket. A páciensek egy részének szívátültetésre van szüksége.

hvg360 Nagy Gábor 2025. január. 21. 17:27

II. Donald így akarja: berúgta az ajtót első intézkedéseivel Trump

„Semmi nem állhat az utunkba” – mondta beiktatásán Donald Trump, aki az első napon aláírt rendeleteivel ízelítőt adott arról, hogyan képzeli el a kiterjesztett végrehajtói hatalmat. Az amerikaiak pedig azzal szembesültek, hogy elnököt választottak, de királyt kaptak – legalábbis ambícióját tekintve. Az első rendelkezések Amerikának szóltak, a világ többi része várhat a sorára.