Egészség zsebből: mire költjük a pénzünket?
Magyarországon az április 1-jétől eltörölt vizitdíj tavalyi bevezetése hívta fel a figyelmet a lakosság közvetlen egészségügyi kiadásaira, holott korántsem ez a legfontosabb tétel az ilyen ráfordítások közül - derül ki a friss HVG-Medián felmérésből.
HVG |
A HVG-Medián felmérések (lásd a módszertant) alapján úgy becsülhető, hogy a tavaly áprilist megelőző 12 hónapban nagyjából 385 milliárd forintot, tavaly márciustól idén februárig pedig 423 milliárdot költött a felnőtt lakosság a saját egészségére. Ez mindkét esetben körülbelül a GDP 1,6 százalékát jelentette. Mindkét adatfelvételből az olvasható ki, hogy az összes egészségügyi magánkiadás közel 80 százalékát a gyógyszerre, a fogászati ellátásra és a szemüvegre-kontaktlencsére költött forintok teszik ki. Ám némi átrendeződésről is tanúskodnak az adatok. A két időszak között természetesen nőtt a vizitdíj aránya a kiadásokból, ám minden, az egészségünkre fordított 100 forintból még így is mindössze négyet fizettünk ki ilyen címen.
A vizitdíj bevezetésétől sokan a hálapénz visszaszorulását várták, ami úgy tűnik, be is következett (HVG, 2008. március 7.), de hogy mennyire az előbbi hatására, azt nem tudni. A vizsgált időszakban ugyanis visszaestek a reáljövedelmek, ráadásul a gyógyszerár-támogatások megkurtításának és az ellátás igénybevételét korlátozó egyéb intézkedéseknek, például a várólisták megjelenésének is lehetett ilyen hatása.
HVG |
A hosszabbodó várólisták, a szigorodó beutalási rend és a vizitdíj a jelek szerint nem növelték a magánorvosok iránti keresletet - legalábbis egyelőre nem választották többen a maszek rendeléseket. Körülbelül minden tizedik polgár jár több-kevesebb rendszerességgel magánorvoshoz. A nőgyógyászokon kívül a betegek elsősorban privát bőrgyógyászokhoz, urológusokhoz és pszichiáterekhez fordulnak, vagyis olyan szakorvosokhoz, akiknél rossz esetben könnyen kiszolgáltatottan érezhetnék magukat. A leggyakrabban, az esetek felében mégis a fogászati ellátásért fordultunk a privát szféra szolgáltatásai felé, a páciensek fele magánfogorvoshoz megy, még akkor is, ha náluk átlagosan kétszer annyiba kerül az ellátás. A betegek negyede régóta visszajár orvosához, orvosaihoz. Az ő 22 százalékuk csak magánrendelésre jár, 8 százalékuk pedig ugyanazt az orvost keresi föl magánbetegként és az egészségbiztosító által finanszírozott páciensként is.
HVG |
A HVG-Medián kutatás kitért arra is, hogy hányan és milyen okból nem, vagy csak késve fordultak orvoshoz, noha voltak panaszaik. A megkérdezettek 27 százaléka számolt be ilyen esetről. Túlnyomó többségük nem érezte súlyosnak a panaszát, s távolmaradását azzal indokolta, hogy bajai orvosi beavatkozás nélkül is elmúlnak (lásd ábránkat). A felsorolt 13 lehetséges ok közül a "nem akartam hálapénzt fizetni", illetve a "nem akartam gyógyszerre költeni" csak az ötödik, illetve hetedik helyen áll a sorban.
Az összes egészségi magánkiadás 80 százaléka a felnőtt lakosság legöregebb-legbetegebb egyharmadára esik: a rossz egészségi állapotúak háromszor annyit költenek, mint a makkegészségesek, elsősorban a gyógyszerkiadások miatt. A nők, különösen a középkorúak, jóval többet áldoznak az egészségükre, mint a férfiak, ami összefügg a nőgyógyászati szakma piacosodásával. És persze a jövedelem is számít: a lakosság legmódosabb 20 százaléka másfélszer annyit fizet, mint az alsó jövedelmi ötödhöz tartozók, ami egyébiránt nem tűnik nagy különbségnek. A gazdagabbak nemcsak wellnessre, magánorvosra és fogászatra költenek jóval többet a szegényebbeknél, hanem hálapénzre is.
CSABA IVÁN, KARÁCSONY GERGELY