Elmondása szerint az Egyesült Államok és Nagy-Britannia már nem javasolja úti...
Elmondása szerint az Egyesült Államok és Nagy-Britannia már nem javasolja úti célnak Thaiföldet, Balogh András bangkoki magyar nagykövet azonban ezt a minősítést még nem tartja indokoltnak, de azt javasolja, hogy különösen a három déli tartományt és a kambodzsai határszakaszt, ahol lövöldözések is voltak kerüljék el a turisták. Thaiföld ennek ellenére biztonságos ország, a megmozdulások nem az idegenek ellen irányulnak, szemben az Indiában történtekkel.
Hozzátette: magyarok továbbra sem jelentkeztek, vagy kértek segítséget a követségen. A nagykövet arról is tájékoztatott, hogy a bangkoki nemzetközi repülőtereken a tüntetők tartós megszállásra rendezkedtek be, szétverték a felállított ellenőrzőpontokat és visszaszerezték az elkobzott fegyvereket. Elmondta azt is, hogy kedden a bíróság várhatóan feloszlatja a legnagyobb kormánypártot; ezzel is indokolta a rendőrök és a hadsereg növekvő passzivitását. Figyelmeztetett arra is, hogy Bangkok legnagyobb közparkjába kormánypárti mozgalom szervez tüntetést, amelyen előfordulhatnak összecsapások és továbbra sem kizárt egy puccs lehetősége.
Az üdülőövezetekbe a légitársaságok változatlanul közlekedtetik járataikat, ezért a nagykövet azt javasolja a turistáknak, hogy vegyék fel a kapcsolatot a légitársaságokkal és érdeklődjenek a hazautazási lehetőségekről. A nemzetközi repterek lezárása miatt Bangkokban mintegy 100 ezer külföldi turista ragadt, így, ha meg is indul a légi forgalom, hosszú időbe telik, amíg normalizálódik a helyzet. Szelestey Lajos elmondta azt is, hogy a Bangkoktól mintegy 170 kilométerre délkeletre található Pattaya város U-Tapau nevű katonai repülőtere üzemel.
Balogh András korábban az MTI-nek elmondta, hogy a délkelet-ázsiai országot évente átlagosan 20 ezer magyar keresi fel, a bangkoki magyar nagykövetség eddig nem értesült arról, hogy magyar állampolgárokat érintettek volna a thaiföldi fővárosban zajló események, az elmúlt napokban nagyon intenzívvé vált tüntetések. Thaiföldön az idegenforgalmi idény még csak most kezdődik. A magyar állampolgárok a thaiföldi helyzetről tájékozódhatnak a magyar nagykövetség honlapján, amelyet az elmúlt hetekben gyakorlatilag naponta frissítenek.
Magyarországról jelenleg nem indul közvetlen légi járat Bangkokba, a magyar állampolgárok Bécsen, Frankfurton, Kijeven, Ankarán és Isztambulon keresztül jutnak el (általában charterjáratokkal) Thaiföldre, és sok esetben közvetlenül annak déli tengerparti részére érkeznek, Bangkokot nem is érintik. A thaiföldi hatóságok szerda éjjel függesztették fel (a kedden lezárt Szuvarnabhumi után) a második bangkoki repülőtér működését is, mivel a kormányellenes tüntetők azt is blokád alá vették. A két repülőtér bezárásával megszűnt a légi összeköttetés Bangkokkal.
A régi repülőtér, a belföldi járatokat kiszolgáló Don Muang reptér bezárása előtt még fogadott a Szuvarnabhumiról átirányított járatokat, szerda éjfélkor azonban leállított minden tevékenységet, miután a főbejáratot órák óta tömegesen állták el a korrupcióval vádolt Szomcsai Vongszavat miniszterelnök távozását követelő demonstrálók. A kormányfő csütörtökön szükségállapotot rendelt el a bangkoki repülőtereken.
MTI