Hogyan ismerjük fel a stroke-ot?
A Mayo Clinic vizsgálatai alapján a stroke-os (agyi infarktust kapott) betegek többsége nem ismeri fel a betegsége tüneteit, ezért későn kerülnek orvoshoz. A késői diagnózissal késik a kezelés is, és tovább romlik a betegek állapota.
A Mayo Clinic vizsgálatai 400 akut stroke (agyi érelzáródás) vagy átmeneti oxigénhiányos állapottal (TIA)diagnosztizált beteg anyagát dolgozták fel. Ezekben a betegségekben közös az, hogy átmeneti időre, vagy tartósan az agy egy része oxigénhiányban szenved, amiatt hogy az odavezető ér a szívinfarktushoz hasonló módon, például érrög miatt elzáródik.
A betegek mindössze 42 százaléka ismerte fel, hogy agyi eredetű betegsége van, a betegek többsége nem sürgősséggel vizsgáltatta ki magát, hanem átlagosan több, mint 4 óra elteltével kerültek vizsgálóasztalra. Többségük feltételezte, hogy a tünetei nemsokára maguktól el fognak múlni.
„Az idő rendkívül fontos tényező a stroke (agyi infarktus) kezelésében” – mondta el Latha Stead, sürgősségi ellátásban dolgozó orvos, aki a vizsgálatot vezette. „Minél hamarabb ellátjuk a stroke-os betegeket, annál több eséllyel gyógyul a későbbiekben.”
A gutaütés, vagy ahogy ma nevezzük stroke leggyakoribb tünetei: hirtelen fellépő gyengeség, féloldali bénulás (arcizmok, kar, láb bénulása az egyik testfélen), beszédképtelenség, vagy a beszédértés nehezítettsége, hirtelen bekövetkező látótérkiesés, vagy csökkenő látásélesség, egyensúlyvesztés, szédülés, koordinációs zavarok, illetve a térérzékelés hirtelen elveszítése, memóriazavar.
Ezekben az esetekben akár egy tünet megjelenése is figyelmeztethet a stroke-ra. A tünetek kialakulása viszonylag hirtelen történik például ébredéskor, vagy pár perc alatt. Az átmeneti oxigénhiányos állapot (TIA) esetében a tünetek néhány óra alatt elmúlnak, azonban komolyan kell venni őket, hiszen az oxigénhiányos állpaot a stroke előfutára lehet.