2008. október. 01. 11:53 Medipress Utolsó frissítés: 2008. október. 01. 11:37 Plázs

Elkészült a parlagfű-allergia elleni oltás

Hamarosan megjelenhet a gyógyszerpiacon a várva várt védőoltás, amely kevesebb injekcióval hosszabb időn át véd a parlagfű-allergia tüneteitől. A hagyományos allergia vakcinákkal szemben, amelyeket hónapokon át hetente kell beadni, az új oltásra csak néhányszor lenne szükség, hatása viszont hosszabb lenne.

William C. Howland, az austini Lovelace Tudományos Erőforrások orvosigazgatója és allergológusa szerint a kevesebb injekcióval nagyobb javulást lehet elérni, mint eddig. Az allergológus az Amerikai Allergia, Asztma és Immunológia Társaság kongresszusán számolt be eredményeikről, amelyek alapján az új vakcinából mindössze négy injekcióra lenne szükség. Howland azt állította, hogy a hatóanyag biztonságos és hatékony.

Egy másik kutatócsoport, amelyet Peter Creticos, a baltimore-i Johns Hopkins Asztma és Allergológia Központ igazgatója irányít, szintén egy parlagfű-allergia elleni vakcina tesztelésén dolgozott. Az ő eredményeikről a New England Journal of Medicine-ben olvashatunk. Hat hetes injekciókúrát követően két szezonra sikerült tünetmentessé tenniük a vizsgálati személyeket. Mindenki hetente egy oltást kapott.

A parlagfűszezon jellemzően augusztus közepétől októberig tart, és jelentős szerepet játszik az őszi allergiás tünetek kialakulásában. Egyes betegek számára enyhülést jelentenek az antihisztaminok, amelyek megszüntetik a kínzó orrfolyást, orrdugulást, tüsszögést, szem-, orr- és torokviszketést. Ha azonban ezek a gyógyszerek nem segítenek, az injekciókúra jelenti a kezelés következő lépcsőjét. A jelenlegi vakcinákkal 6-18 hónapig heti rendszerességgel kell oltani ahhoz, hogy kifejtsék maximális hatásukat, ráadásul minden injekció után 30 perc az ajánlott várakozási idő, hogy időben észrevegyék az esetleges mellékhatásokat.

Élet+Stílus hvg.hu 2024. november. 30. 10:00

„Elájult, és akkor jött rá, hogy valami nem stimmel” – Kösz, jól: kiégés és stressz a magyar munkahelyeken

<strong>Milyen személyiségjegyek jellemzik a munkamániásokat, és mi lehet az oka, hogy Magyarországon a civil szférában dolgozik a legtöbb munkafüggő</strong>? Mennyire az egyén, és mennyire a munkáltató felelőssége, ha a munkamánia eluralkodik, és függőséggé, kiégéssé válik? <strong>Mi a közös Karácsony Gergelyben és Donald Trumpban?</strong> A Kösz, jól vendége volt Kun Bernadette pszichológus és Merész István, az Allianz-Trade vezetője.