2008. szeptember. 28. 10:08 MTI Utolsó frissítés: 2008. szeptember. 28. 10:07 Plázs

Csak akkor kap pénzt a gyógyszergyár, ha meggyógyul a beteg

Áttekinthetőbb lenne az egészségbiztosítás, ha a gyógyszeripar csak akkor és olyan összegben kapna pénzt, amikor és amilyen mértékben a betegek a kezelés eredményeként gyógyulnának. Az Egyesült Királyság ellenzéki vezéralakja, az egészségügyi árnyékminiszter, Andrew Lansley írt erről az egyik londoni újságban.


"Ahelyett, hogy a társadalombiztosítás bizonyos gyógyszeres beavatkozásokat nem tesz lehetővé, mert szerinte nem költséghatékonyak - ahogy az négy, rosszindulatú vesedaganatok kezelésére kidolgozott gyógyszerrel történt -, támogatnunk kellene az olyan új gyógyszerek használatát, amelyek hatásosak, és megegyezni abban, hogy a gyógyszergyárakat aszerint fizessék, ahogyan termékeik ténylegesen gyógyítanak" - javasolta Andrew Lansley.  

Tavaly az angol egészségügyi minisztérium és a Johnson&Johnson gyógyszergyár már megegyezett egy ilyen ügyletben. A bortezomib nevű készítmény a csontvelőrák kezelésére került forgalomba és a cég a szert elérhetővé teszi azon betegek számára, akiknek ez orvosi vélemény szerint hatásos lehet. "A gyógyszergyár megkapja a pénzét, ha a beteg gyógyul, de nem kap semmit, ha a gyógyszer hatástalan" - közölte Andrew Lansley.  

A kérdés elsősorban a drága készítményekkel kapcsolatban merült fel. A daganatellenes szerek vagy idegrendszeri betegségek kezelésére forgalomba kerülő gyógyszerek hatékonysága gyakran nem tisztázott, ugyanakkor a betegek joggal elvárhatják, hogy minden esélyt megkapjanak a gyógyulásra, vagy legalább a javulásra.

Az angol hivatal úgy ítélte meg, hogy az emlőrák kezelésére kidolgozott szer nem költséghatékony ahhoz, hogy annak költségét a társadalombiztosítás fedezze. Voltak betegek, akiknek a teljes kezelést maguknak kellett fizetni, a gyógyszertől a kórházi ápolásig. Más betegek kaptak receptet és fizettek a patikában, de az orvosi ellátást a társadalombiztosítás fedezte.
Kult Balla István, Németh Róbert 2024. november. 30. 20:00

„Ez az első olyan lemezanyag, aminek az írása közben józan voltam” – Analog Balaton-interjú

„A leszaromság is abból jöhet, hogy csináljuk, amit szeretünk, és nem kell magunkat megerőltetni” – írja le a nemrég Repedés című albummal jelentkező Analog Balaton a hozzáállásukat a világhoz. Szomorú-e a mai popzene? Milyen volt a tagok – Zsuffa Aba és Vörös Ákos – híres Kinizsi utcai albérlete? Miben más józanul dalokat írni, mint a korábbi gyakorlat? Interjú.