Plázs travelline.hu 2008. szeptember. 22. 09:57

Hurrikánszezon: 5 tipp a túléléshez

A nemrégiben a régión átszáguldó Gustav és Ike hurrikánok...

Az Ike Hurrikán után
AP

A nemrégiben a régión átszáguldó Gustav és Ike hurrikánok láttán pedig érdemes elgondolkodni, hogy szeretne-e bárki is a környéken lenni, amikor egy ehhez hasonló vihar lecsap a szárazföldre. Főként, mivel az MSNBC értesülései szerint az amerikai kormány által fenntartott National Oceanic and Atmospheric Administration (Nemzeti Óceáni és Légköri Felügyelet) a májusi 12-16-ról 14-18-ra emelte az idei szezonban várhatóan nevesítésre kerülő viharok számát. Ezek közül várhatóan több is hurrikán erősségű lesz, azonban a felmérések szerint az utazók ennek ellenére is szívesen választják a veszélyeztetett régióban található úticélokat.

Van akit a veszély vonz, sokakat azonban inkább a szezonon kívüli olcsóbb árak, jobb ajánlatok. A TripAdvisor utazási oldal felmérése szerint a mintegy 1500 válaszadó 30 százaléka tervezett nyaralást a nyár, illetve az ősz folyamán a hurrikánok által is sújtott térségek egyikében. Ezen válaszadók 15 százaléka azért választotta a szóban forgó úticélok egyikét, mert kedvezményes áron jutott hozzá az üdülési lehetőséghez, 43 százalék azonban úgy fogalmazott, hogy "nem aggasztja" a hurrikánok lehetősége.

"A szezon során ezekbe a régiókba utazni csak akkor érdemes, ha az ember kellően felelősségteljesen csinálja és felkészül a legrosszabb lehetőségekre is" – nyilatkozta az MSNBC-nek Dennis Feltgen az amerikai Nemzeti Hurrikán Központ (NHC) szóvivője. "Ha pedig ez bekövetkezik, akkor minél előbb el kell hagyni a szóban forgó területet." Az amerikai meteorológusok a hurrikánszezonban a viharok kialakulásának lehetőségét a korábbi mintákra alapozott becslésekkel határozzák meg. Azonban ez a módszer nem teljesen pontos, s mivel az időjárási minták könnyen és gyorsan változhatnak, csaknem lehetetlen pontosan meghatározni 5-7 nappal korábban, hogy egy-egy vihar mekkorára duzzad és merre veszi az útját. 

Pusztító erő felülnézetből
AP

Ha valaki a Karib-térségben, vagy Mexikó partjainál tervez például nyaralni, érdemes felkeresni az NHC weboldalát ahol a hurrikánok leggyakoribb útvonalát lehet látni az aktuális hónapra vonatkoztatva. Szeptemberre például az előrejelzés szerint Louisiana állam déli részén, Guatemalán, Floridában, illetve Észak-, és Dél-Karolnia partvidékén, valamint a Karib-tengeren várhatóak komolyabb viharok. Októberben valamelyest változik a minta, akkor Kuba és Florida déli részét érintik az erősebb légmozgások.

Feltgen szerint az előrejelzések tanulmányozása mellett a másik legfontosabb, a megfelelő utasbiztosítás, amely elengedhetetlen, ha olyan régióba látogatunk, ahol magas a természeti csapások kockázata. Érdemes az utazási irodánál,vagy a biztosítónál rákérdezni, hogy ilyen esetben milyen kompenzációban részesül az utazó, ugyanis a megfelelő biztosítással akár a szállásért kifizetett foglaló, illetve a repülőjegyek ára is megtérülhet. Rosszabb esetben, ha a vihar már a nyaralás közben éri az embert, az átfogó biztosítási csomagok akár vészhelyzeti elhelyezést is tartalmazhatnak.

A repülőjegy vásárlásakor is érdemes rákérdezni, hogy milyen feltételekkel lehet visszaváltani a jegyet, ha a fentiekben vázolt helyzet áll elő. Érdemes az apró betűs részeket is átnézni, mert sok esetben ezen múlhat, hogy a hurrikán a háztetőkkel együtt az utazásra félretett pénzt is magával viszi-e, vagy sem. A szállodákkal hasonló a helyzet, s jellemzően minden intézményben más és más az eljárási rend hurrikán, vagy egyéb természeti csapás esetén. A Karib-tengeren bizonyos cégek például teljes hurrikán-garanciát vállalnak, amelynek értelmében a vendégeknek visszatérítik a szállás árát és egy éven belül újabb foglalást biztosítanak számukra. Mivel ezeket a vészhelyzeti lépéseket jellemzően akkor léptetik életbe, amikor egy-egy vihar miatt le kell zárni az adott ország repülőtereit, érdemes közvetlenül a szállodáknál, vagy az utazási irodáknál érdeklődni.

[[ Oldaltörés: Túlélési tippek hurrikán esetére ]]

Túlélési tippek hurrikán esetére

Ne várakozzunk!
Ha felmerül a lehetősége, hogy egy hurrikán – még akkor is, ha csak 1-es erősségű – ne habozzunk, hanem a lehető leggyorsabban hagyjuk el a területet. Minél hamarabb indulunk, annál valószínűbb, hogy elkerüljük a forgalmi dugókat és az általános káoszt.

Készüljünk fel
Ha nem tudunk elmenekülni, érdemes összeállítani egy csomagot, amelyben legalább tíz napra elegendő ivóvíz, tartós élelmiszer, kézi konzervnyitó, elsősegélycsomag, védőruházat, elemes rádió, elemlámpa és extra elemek szerepelnek. A hosszan eltartható ételek közül olyanokat válasszunk, amelyeknek magas a tápértéke: tonhalkonzerv, mogyoróvaj, keksz, gyümölcslé. Ne felejtsünk el gondoskodni a gyerekek, vagy az idősek számára szükséges különleges élelmiszerekről sem, ha nem egyedül utazunk.

Készítsünk listát
Bármi történjen is velünk, tartsunk magunknál egy listát, amin megtalálhatóak esetleges betegségeink, gyógyszerérzékenységünk, vagy  szükségleteink. Az orvosok értékes többletinformációhoz juthatnak ezen adatokból, arról nem beszélve, hogy előállhat olyan helyzet, amikor esetleg nem vagyunk képesek tájékoztatni az elsősegélyt nyújtó személyzetet.

Maradjunk a négy fal között!
Bár valószínűleg kellően félelmetes látványt nyújt egy hurrikán-sújtotta terület, győzzük le a kiváncsiságunkat és ne merészkedjünk ki a viharba. A legtöbb sérülést a levegőben röpködő törmelék és szemétdarabok okozzák. Az épületen belül maradjunk távol az ablakoktól és üvegajtóktól is.

Ne menjünk a vízbe!
A viharok után sok helyen megállhat a víz, ezt azonban kerüljük el, mert fertőzésveszélyt okozhat, nem beszélve arról, hogy bárhol lehet a víz alatt egy csatornanyílás, vagy például egy tűzcsap, ami súlyos sérüléseket okozhat. A vihar után közvetlenül se menjünk ki az utcára, mert lehetnek leszakadt ágak, vagy elektromos vezetékek, amelyek további balesetveszélyt jelentenek.

-JB-


Ha fennáll a lehetősége, hogy a hurrikán lecsap az üdülőhelyre, ahol épp a nyaralásunkat töltjük, az alábbi tippek segítségével gondoskodhatunk magunk és családunk biztonságáról.