2008. szeptember. 01. 14:35 Medipress Utolsó frissítés: 2008. szeptember. 01. 14:29 Plázs

Tévhitek a rák okairól

Sok embernek téves elképzelései vannak arról, hogy mi okozza a rákot. Sokkal inkább a környezeti ártalmakra hárítják a felelősséget, mint a saját viselkedésükre - állítja egy szerdán kiadott, világméretű felmérés.

Lakóhelytől függetlenül az emberek könnyebben elfogadják, hogy a környezeti tényezők, mint például a légszennyezettség okozza a rákot, mint azt, hogy olyan dolgok miatt következik be, amit ők maguk is szabályozhatnak, mint például a túlsúly. Ezt állítja a tanulmány, amelyet a genfi központú Nemzetközi Rákellenes Unió (UICC) adott ki. A környezeti faktorok igazából igen csekély hatást gyakorolnak a betegség kialakulására. Nem úgy, mint a jól ismert, szabályozható személyes viselkedési tényezők, mint a túlsúly, vagy az alkoholfogyasztás.

A felmérés során 29 ország közel 30 ezer lakóját kérdezték ki az elmúlt év során. Ez volt az első nemzetközi tanulmány a rák kockázati tényezőinek érzékeléséről. Az eredmények szerint a gazdagabb országok lakói gondolták a legkevésbé, hogy az alkoholfogyasztás növeli a rák kockázatát. Ebben a csoportban az emberek 42 százalék a mondta azt, hogy az alkohol nem növeli a kockázatot. A közepes jövedelmű országokban ez az arány csak 26 százalék, a szegényebb országokban pedig 15 százalék.

A gazdag országokban a stresszt (57 százalék), és a légszennyezést (78 százalék) tették inkább felelőssé a rákért, mint az alkoholt. A stressz valójában nem tartozik a rákkeltők közé, a légszennyezés pedig csak kismértékben veszélyes az alkoholhoz képest. A felmérés kimutatta, hogy az alacsony és közepes jövedelmű országokban az emberek sokkal pesszimistábbak a kezelésekkel és a gyógyulással kapcsolatban. A legszegényebb országokban az emberek 48 százalék véli úgy, hogy nem sok mindent tehetnek a betegség megállapítása után. A közepesen gazdag országokban 39 százalék érez hasonlóan, a leggazdagabb vidékeken azonban mindössze 17 százalék ennyire borúlátó.

„Most már a világ minden pontjáról áll rendelkezésre adat, amelyet beilleszthetnek a felvilágosító kampányokba, amellyel akár életeket is menthetnek.” – mondta David Hill, az UICC leendő elnöke. Hill elmondta, hogy a UICC arra használja majd fel az adatokat, hogy pontosabb ismeretanyagot biztosítson a rákkal kapcsolatban. Így szeretnék minél hatékonyabbá tenni a betegség elleni küzdelmet.