Génhiba okozhatja a vastagbélrákot
Amerikai kutatók rátaláltak egy génre, amely szorosabb kapcsolatban áll a vastag- és végbélrák kialakulásával, mint az eddig vizsgáltak - derül ki egy a napokban közölt tudományos cikkből. Az Egyesült Államokban a vastag- és végbélrák okozza a második legtöbb halálesetet a rákos betegségek közül.
Ha valaki ezt a gént örökli, 50 százalékkal nagyobb eséllyel alakul ki nála vastagbélrák, mint általában, amikor a betegség kockázata hat százalék körülire tehető - állítják a Northwestern Egyetem kutatói a Science-ben megjelent közleményben. „Ez a gén valószínűleg több vastag- és végbélrákos esetért felelős, mint az összes többi eddig felfedezett génmutáció" – állítja Boris Pasche, a cikk vezető szerzője.
Az eredmények szerint a TGFBR1 ASE elnevezésű génelváltozás csökkenti a TGF-béta egyik kulcsreceptorának termelését. (A TGF-béta az egyik legerősebb sejtnövekedés-gátló.) Ha kevesebb van ebből a létfontosságú anyagból, amely megakadályozza a sejtek növekedését, a vastagbélrák könnyebben ki tud alakulni.
„Azt várjuk, hogy eredményeink segítségével életek menthetők majd meg" – hangsúlyozta Pasche. Több beteget azonosíthatnak, akik a vastag- és végbélrák tekintetében magas kockázatú csoportba tartoznak, és hosszú távon talán csökkenthető a megbetegedések és a halálesetek száma is, ha gyakrabban tudják szűrni a rizikócsoport tagjait.
A vastagbélrák nagyjából 50 ezer áldozatot követel évente az Egyesült Államokban, és világszerte évi egymillió megbetegedést okoz.