Hogyan döntsünk: ösztönösen vagy aludjunk rá?
Friss kutatások szerint a komplex döntéshozatal szempontjából sem a hirtelen elhatározás, sem az elnapolt döntés nem jobb, mint a tudatos gondolkodás.
Az új kutatás ellentmond annak az 2006-os elképzelésnek, hogy bizonyos döntések meghozatalánál - mint amilyen például egy autó vagy egy ház megvásárlása - jobban tesszük, ha az ösztöneinkre hallgatunk. Az eredmények szerint bizony a megfontolt döntésnél nincs jobb.
Két évvel ezelőtt Science-ben megjelent holland kutatás eredményei arra bíztatták a döntéshozókat, hogy komplex döntések meghozatalánál döntsenek hirtelen, vagy hallgassanak tudatalatti megérzéseikre. Ám az új tanulmány, amely a The Quarterly Journal of Experimental Psychology hasábjain jelent meg, négy kísérletet mutat be, amelyekben a résztvevőknek komplex döntéseket kellett hozniuk először azonnal (vakon), másodszor egy kis gondolkodási idő után, végül pedig alhattak egyet a döntésre. Valamennyi kísérlet azt igazolta, hogy a megfontoltság jobb döntésekhez vezet, mint a hirtelen elhatározás. Ennek ellenére a résztvevők többsége szubjektív elvárásaira - például szín, ár, biztonság - hagyatkozva hozott döntéseket olyan kérdésekben, mint például egy lakás bérlése vagy egy autó megvásárlása.
A tudatalatti döntések működése közben feldolgozzuk, mérlegeljük és integráljuk az iformációkat. Az ilyen típusú döntéshozatal előnyeit a komplex döntések (amikor több lehetőség közül választunk) esetében szokták hangsúlyozni, mivel a tudatalatti döntéshozatal esetében nem lépnek működésbe a tudatos gondolkodás gátjai.
“A médiában korábban nagy visszhangot kaptak azok az állítások, miszerint ösztöneinkre vagy a tudatalattinkra hallgatva jobb döntéseket hozunk” – állítja Ben Newell, a New South Wales Egyetem pszichológusa, a tanulmány vezető szerzője, hozzátéve: ez a legjobb esetben is félrevezető. Majd folytatja: “a holland kutatók és a média által sugalmazott elképzelésekkel szemben mi azt állítjuk, hogy a fontos döntések meghozatalában nem feltétlenül a hirtelen döntés a jó megoldás. Sőt, az átgondolatlan ötletek sokkal inkább lényegtelen dolgokon alapulnak, ilyenkor nem az adott információ fontossága kap hangsúlyt. Ha elég időt hagyunk a tudatos választásra, a döntéseink leaglább olyan jók lesznek, mint ha hirtelen döntünk.”