2008. augusztus. 01. 11:35 Medipress Utolsó frissítés: 2008. augusztus. 01. 11:59 Plázs

Új gyógyszer Alzheimer-kór ellen

Brit tudósok kifejlesztettek egy gyógyszert, amely áttörést jelenthet az Alzheimer-kór kezelésében.

A metiltionin-klorid hatóanyagú szer a tau fehérje felhalmozódása ellen hat. A fehérje az Alzheimer-kóros betegek agyi idegsejtjeiben felszaporodva pusztítja a memória idegsejtjeit, így okozva feledékenységet. A gyógyszergyártó céget támogató Claude Wischik, aki a skóciai Aberdeeni Egyetem professzora, azt nyilatkozta az eredményekről, hogy „Alois Alzheimer 1907-es felfedezése óta ez a legjelentősebb előrelépés a területen”. A szakértők örömmel értesültek az eredményekről, ám alaposabb klinikai vizsgálatokat sürgetnek a hatékonysággal és biztonságossággal kapcsolatosan.

A kezdeti hatékonysági vizsgálatba 321 enyhe vagy mérsékelten súlyos Alzheimer-kórral küszködő beteget vontak be Nagy-Britanniában és Szingapúrban. A placebo csoporthoz képest a gyógyszert szedők 81 százalékkal kisebb mértékű memóriahanyatlást tapasztaltak 50 hét eltelte után, állítják a kutatók.

A kutatásra reagálva Clive Ballard professzor, a brit Alzheimer Társaság vezető kutatója elmondta, hogy az első közepes méretű, embereken végzett vizsgálat izgalmas eredményeket hozott, ám még mindig van bőven tennivaló. „Nagyszabású vizsgálatok kellenek, hogy megbizonyosodhassunk a gyógyszer biztonságosságáról, és megtudjuk, mennyit segít azon a sokezer emberen, akik ezzel a szörnyű betegséggel kénytelenek együtt élni.”

Az Alzheimer-kór degeneratív (elváltozással járó) agyi betegség, amely súlyos memóriaproblémákat és viselkedészavart okoz, és egyelőre nem gyógyítható. Csak Nagy-Britanniában körülbelül 350 ezer embert érint. Az eredményekről az Egyesült Államokban zajló chicagói nemzetközi Alzheimer-kór konferencián számoltak be.
 

hvg360 Hamvay Péter 2024. november. 28. 15:20

Magyar Péter a politikai sárm iskolapéldája – interjú Sonnevend Júlia amerikai-magyar médiaszociológussal

A sárm, amivel korunk politikusainak egy része él, azt sugallja, hogy „olyan vagyok, mint te, úgy gondolkodom, úgy élek, mint te<strong>”</strong>, még akkor is, ha ez nincs is így – mondja Sonnevend Júlia. Az amerikai-magyar médiaszociológust a témában írt sikerkönyvéről, Orbán Viktorról, Magyar Péterről, Kim Dzsongunról és az egyesült államokbeli karrierjéről kérdeztük.