Kiket zárnának ki a lombikbébi-programból?
Harminc évvel azután, hogy megszületett Louise Brown, az első lombikbébi, a szakértők egyre aggasztóbbnak tartják az úgynevezett reprodukciós turizmust, amely egyaránt veszélyezteti az anyák és a babák egészségét.
1978. július 25. óta, amikor a Cambridge-i Egyetem két orvosa, Robert Edwards és Patrick Steptoe császármetszéssel a világra segítette Louise Brownt, a világon 3,5 millió gyermek fogant meg a "lombikban". Az asszonyok többsége 30 és 39 éves kora között veti magát alá az eljárásnak.
A legtöbb lombikbébi-beavatkozást Európában végzik, az öreg kontinens után a második hely az Egyesült Államoknak jutott. A nyugat-európai beavatkozás magasabb költségei miatt sok pár a kontinens keleti felére utazik, ahol sokkal olcsóbb az eljárás.
A szabályok még az európai országokban sem egységesek, így a párok sokszor túl nagy kockázatnak teszik ki magukat. Némely esetben nem tudják, hogy honnan származik a beültetendő petesejt, de a legfontosabb különbség a beültetendő embriók számában van: míg Nagy-Britanniában és a skandináv államokban egy, de legfeljebb kettő engedélyezett, más országokban nincs ilyen korlátozás. Ez viszont megnöveli az ikerterhességek kockázatát.
"A kormányoknak, a betegek érdekképviseleti szervezeteinek és az orvosoknak figyelemfelkeltő kampányokat kell szervezniük, hogy tudatosítsák az emberekben, mekkora rizikót vállalnak a külföldi beavatkozással, s hogy tájékoztassák őket a lehetőségekről" - hangsúlyozta Guido Pennings, a Ghenti Egyetem etikaprofesszora egy konferencián.
A BBC hírei között szereplő összeállítás szerint a brit orvosok többsége szerint a lombikbébiprogramból ki kellene zárni a dohányosokat, valamint a túlsúlyos nőket. Mindössze a megkérdezett orvosok 29 százaléka véli úgy, hogy az eljárást mindenki számára elérhetővé kell tenni.
Peter Braude, a Kings College London professzora szerint a súly a kulcskérdés, hiszen az elhízott, vagy túl sovány nőknél lényegesen csökken a fertilitás. A dohányzás esetében az összefüggés nem ennyire egyértelmű, ám vizsgálatok során kimutatták, hogy a nikotin kihat az ovulációra. "A nők életmódját figyelembe kell vennünk. Nem küldünk el senkit csupán amiatt, mert dohányzik, ám azt javasoljuk a nőknek, hogy hagyják abba a cigarettázást, csökkentsék az alkoholfogyasztást és egészséges testsúlyra törekedjenek" - hangsúlyozta Peter Braude.