2008. július. 18. 16:43 MTI Utolsó frissítés: 2008. július. 18. 16:40 Plázs

Miért veszélyes a terhesség elején fellobbanó asztma?

A terhesség első harmadában kitörő asztma növelheti a születési rendellenességek kockázatát - állítják kanadai kutatók tanulmányukban.

1990 és 2000 között legalább egyszer szült, összesen 3477 asztmás nőt vizsgáltak tanulmányukban a Montreali Egyetem kutatói, és úgy találták, hogy azoknak a nőknek, akiknek asztmája fellobbant az első trimeszterben, 48 százalékkal nagyobb valószínűséggel született rendellenességgel a csecsemője.

Az asztmarohamokat átélt nők újszülöttjeinek átlagosan 13 százalékánál jelentkezett legalább egy elváltozás, például a szívükben, arcszerkezetükben, a gerincüknél vagy az emésztőrendszerükben. Ehhez képest a jól karbantartott asztmával élő kismamák gyerekeinél 9 százalékban alakult ki veleszületett elváltozás.

A várandósság elején rosszul kezelt asztma veszélyes lehet a magzatra, mert akadályozhatja a placenta vér- és oxigénellátását - állapítja meg Lucie Blais, a kutatás vezetője a Journal of Allergy and Clinical Immunology című szaklapban.

Az orvosok és a várandós anyák egy része óvakodik az asztma terhesség alatti gyógyszeres kezelésétől. A szájon át szedett kortikoszteroidok, amelyeket az asztmarohamoknál alkalmaznak, összefüggésbe hozhatók születési rendellenességekkel.

A szerzők szerint ez is azt támasztja alá, hogy a terhes nők asztmájának karbantartására nagy figyelmet kell fordítani.

Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.