2008. június. 12. 21:40 Medipress Utolsó frissítés: 2008. június. 12. 21:39 Plázs

Megszüntetnék a HIV-fertőzöttek utazási tilalmát

Ban Ki-moon ENSZ főtitkár kedden azt kérte, hogy töröljék el az AIDS-et okozó vírussal megfertőzött betegekre vonatkozó néhány országban még fennálló utazási tilalmat, vessenek véget a diszkriminációnak.

„Törvénymódosítást szeretnék, hogy megszűnhessen a HIV-fertőzötteket érintő megbélyegzés és diszkrimináció, beleértve az utazás tiltását is” – mondta nyitóbeszédében Ban Ki-moon főtitkár, az ENSZ közgyűlés kétnapos AIDS kongresszusának kezdetén, amelynek célja a 2001-ben a betegség visszaszorítása érdekében felállított célok felülvizsgálata.

A főtitkár szerint az AIDS terjedésének megelőzése és visszafordítása nem csak önmagában feladat, hanem az összes többi cél (például szegénységet csökkentő célok) elérésének előfeltétele – tette hozzá. Arról is beszélt, hogy 60 évvel az emberi jogok egyetemes nyilatkozatának elfogadása után felháborító, hogy még mindig létezik a HIV-fertőzöttek megbélyegzése.

„HIV-fertőzött vagyok, és mivel nyilvánosságra hoztam HIV-fertőzöttségemet, megtilthatják számomra, hogy belépjek ebbe az országba és több mint 70 másik országba világszerte” – mondta el Ratri Suryadarma indonéziai AIDS-aktivista. Több mint 340 civil szervezet által aláírt levelet küldtek minden érintett ország vezetőjének és nagykövetének, felkérve őket, hogy oldják fel a tilalmat.

A HIV elleni küzdelem alapszervezete, a UNAIDS szerint 74 ország súlytja korlátozásokkal a HIV-fertőzötteket, akiknek fel kell például tüntetniük betegségüket az útlevelükben. 12 közülük – Örményország, Kolumbia, Irak, Omán, Katar, Oroszország, Szaúd-Arábia, Salamon-szigetek, Dél-Korea, Szudán, az Egyesült Államok és Jemen – meg is tiltotta a HIV-fertőzöttek számára a beutazást, népegészségügyi okokra és a kezelés magas költségeire hivatkozva.

Innocent Laison, a szenegáli Africaso szervezet tagja élesen bírálta ezeket a korlátozásokat, rámutatva, hogy a tilalmazó országok saját HIV-fertőzötteik számára lehetővé teszik, hogy külföldre menjenek. A szalvadori elnök, Elias Antonio Saca, aki négy éve oldott fel hasonló korlázásokat országában, támogatja a civil szervezetek felhívását. „Kérem a nemzetközi közösséget és minden kormányt, hogy szüntessék meg a HIV-vel élő betegek szabad mozgását korlátozó falakat és akadályokat” – fogalmazott.

Mindeközben az AIDS-szakértő Anthony Fauci, az USA allergiás és fertőző betegségek országos intézetének vezetője a megelőzés és a kutatások folytatásának fontosságát hangsúlyozta. Visszaemlékezett arra, hogy az AIDS-et 27 évvel ezelőtt fedezték fel, és hogy még mindig jelentős összegek szükségesek a betegség elleni harchoz.