AIDS-kritika: súlyos aránytévesztés
Súlyos aránytévesztés, hogy miközben az AIDS a halálos megbetegedések alig 4 százalékát teszi ki, az AIDS elleni küzdelem a fejlődő országoknak szánt egészségügyi segélyek 25 százalékát emészti fel - vélekedik Roger England egészségügyi szakértő a British Medical Journal orvosi szaklapban.
Tanulmányában azt javasolja, hogy a fejlődő országokban inkább az egészségügyi ellátás általános színvonalát növeljék, hogy meg lehessen birkózni a többi - az AIDS-nél jóval tömegesebben pusztító - betegséggel is. Ahol jól képzett és megfelelő létszámú egészségügyi személyzet, jól működő gyógyszerelosztási rendszer van, ott a tbc, a tüdőgyulladás, a diabétesz és a hasmenés kezelését is meg tudják oldani. "A globális HIV-ipar túl nagy és ellenőrizetlen. Szörnyeteget hoztunk létre, szerzett jogokkal és presztízsérdekekkel" - állítja England.
Eredménynek számít viszont, hogy egy júniusi ENSZ-jelentés szerint a legrászorulóbb 10 millió AIDS-beteg egyharmada már életmentő gyógyszeres kezelést kap, és a fejlődő országokban - a korábbi előítéletekre rácáfolva - a páciensek semmivel sem kevésbé lelkiismeretesen szedik be az adagokat, mint sorstársaik a fejlett világban. Az augusztusban esedékes mexikói AIDS-világértekezlet előtt viszont megint fellángolt a szakmai vita, hogy a betegek gyógyítása mellett nem inkább a megelőzésre kellene-e koncentrálni.