2008. június. 12. 07:00 Medipress Utolsó frissítés: 2008. június. 11. 23:04 Plázs

Szerotoninszintünk befolyásolja döntéseinket

Az alacsony szerotoninszintű emberek sokkal érzékenyebben reagálnak, ha tisztességtelenül bánnak velük. A szerotonin, egy kémiai jelátvivő anyag az idegsejtek között, kritikus szerepet tölt be az érzelmek - például az agresszió - szabályozásában, a szociális döntésképességben - közölték a Cambridge Egyetem kutatói a Science júniusi számában.

A szerotonint régóta kapcsolják kutatók a szociális magatartáshoz. Az alacsony szerotoninszint depresszióval és szorongással társul, szerepe eddig ellentmondásos volt az agresszív viselkedésben. Bár a kutatók régóta feltételezték a szerotoninszint és a lobbanékony természet között fennálló kapcsolatot, a mostani az első tanulmány, amely kimutatható összefüggést talált a két jelenség között.

A kutatási eredményekből választ kapunk arra is, hogy némelyikünk miért agresszív, amikor éhes. Az esszenciális aminosav, amely nélkülözhetetlen a szervezetnek a szerotonin termeléséhez, csak táplálkozás során vihető be. Ha nem eszünk, szerotoninszintünk természetes módon csökken. A szintet elsősorban csokoládé, banán, illetve sárgadinnye fogyasztásával állíthatjuk helyre.

A kutatás szintén betekintést nyújt olyan klinikai rendellenességekbe, ahol alacsony szerotoninszintet találunk, mint például a depresszióban vagy az obszesszív-kompulzív zavar (kényszerneurózisok) esetén. Megpróbál magyarázatot adni a fenti betegségekben előforduló szociális nehézségekre. A kutatók szerint agyunk hasonlóképpen reagál, ha tisztességesen kezelnek bennünket, mint amikor pénzt nyerünk vagy csokoládét eszünk. A korrekt bánásmód bekapcsolja agyunk jutalomközpontját.

A Science legújabb számában a kutatók azt közölték, hogy az alacsony szerotoninszintű emberek sokkal érzékenyebben reagálnak, ha tisztességtelenül bánnak velük. A kísérletben 20, átlag 25 éves ember vett részt, közülük 14 nő. Az áprilisi tanulmányhoz hasonlóan most is fair, illetve sértő ajánlatokat tettek nekik egy pénzösszeg elosztásakor. Amennyiben visszautasították az ajánlatot, sem ők, sem az ajánlattevők nem részesültek a pénzből. Az ajánlatok közül néhány fair volt, például 5 fontot kaptak 10-ből vagy 12-ből, míg más tisztességtelen volt, például 5 fontot 23-ból.

Miután reagáltak a kezdeti ajánlatokra, a résztvevők olyan italt kaptak, amely jelentősen csökkentette szerotoninszintjüket. Ezután ismét előálltak nekik az ajánlatokkal. Csökkent szerotoninszinttel 82 százalékban utasították el a tisztességtelen ajánlatokat, szemben a normál szerotoninszinttel elért 67 százalékkal. Ez azt mutatja, hogy alacsonyabb szerotoninszint esetén sokkal inkább ellenállunk a tisztességtelen ajánlattételnek.

Ugyanaz az ember másképpen reagál ugyanarra a dologra különböző napokon, attól függően, hogyan működik az agyi neurokémiája – mondta Matthew D. Lieberman, pszichológus docens, a szociális kognitív idegtudomány megalapítója. Ha valamit tisztességtelennek érzünk, annak köze van ahhoz, hogy agyunkkal miként érzékeljük a világunkat. A vizsgálati alanyok nem voltak felkészülve arra, hogy szerotoninszintjük befolyásolja majd, hogyan észlelik környezetüket. Ez mutatja, hogy sokkal megértőbbnek kellene lennünk az emberek viselkedésével. A fair játszma érzete nem pusztán racionális folyamat; úgy tűnik, semmi sem olyan, mint egy matematikai képlet, hogy ha valami korrekt, akkor az mindig, minden szituációban az - mondta a pszichológus.

hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 06. 19:30

„Nem tudtam, mi a baj velem” – sok nő számára jött el a megváltás azzal, hogy kiderült, az ADHD nem válogat a nemek között

Bár úgy tűnhet, hirtelen mindenki figyelemzavarral küzd, a nők a valóságban gyakran aluldiagnosztizáltak és -kezeltek, ha ADHD-ról van szó. Ennek rengeteg oka van, az egyik az, hogy esetükben a tünetek radar alatt maradnak, ők pedig csendben szenvednek, és igyekeznek megküzdeni az elvárásokkal, amelyek az iskolában, majd a munkahelyen, illetve családban nehezednek rájuk.