Hegesztővel gyógyítanak az ukrán sebészek
Elektromos hegesztési eljárást dolgoztak ki élő szövetek összeforrasztására egymással együttműködve a kijevi Paton Elektromos Hegesztési Intézet és a Salimov Sebészeti és Transzplantációs Intézet kutatói.
A szövethegesztési módszerről csütörtöki számában beszámoló kijevi Szegodnya című napilap idézte Mihajlo Nyicsitajlenko professzort, a Salimov-intézet munkatársát, aki forradalmian újnak nevezte az eljárást. Ő maga eddig másfélezer műtétet végzett belső szerveken az elektromos szövethegesztő felhasználásával. Mint mondta, a módszer alkalmazása jelentősen lerövidíti a műtétek idejét, például, ha a hasnyálmirigy egy részét kell eltávolítani, akkor az 5-6 órás beavatkozás 4 órára rövidül, míg a hasonló epehólyagműtét egy óráról 20 percre rövidül. Az elektromos hegesztéssel készített szövetvarrat nagyon megbízható - tette hozzá.
A lap leírása szerint a szövethegesztő készülék fő része a bipoláris elektródokkal ellátott szorító. Ezzel nyomják egymáshoz az egyesíteni kívánt szövetrészeket, amelyeket az elektródokba vezetett nagyfrekvenciás áram által fejlesztett 50-70 fokos hő forraszt össze. Az eljárást a Salimov-intézet kísérleti sebészeti osztályán fejlesztették ki patkányokon és sertéseken végzett több ezer kísérlettel.
Ukrajnában jelenleg 50 elektromos szövethegesztő készülék van használatban. A szerkezet iránt külföldről is nagy az érdeklődés, az oroszországi beminősítése pedig már folyamatban van.
Ukrán kutatók az élő szövetek hősugaras hegesztésével is kísérleteznek. Ennek a lényege az, hogy hevített gázsugárral melegítik az összeforrasztandó szövetfelületeket.