2008. március. 17. 15:01 Medipress Utolsó frissítés: 2008. március. 17. 15:05 Plázs

Mire jó a forróköves masszázs?

A forró köves masszázs ősi kezelési módszer, amelyet először Hawaii-on alkalmaztak, majd később az ősi kínaiak, indiánok, és az észak-amerikaiak, a test és a lélek megnyugtatására, gyógyítására.

Azokban az időkben ezt egyfajta rituális szertartásként művelték. A beteg és a masszőr között hoztak létre vele kapcsot annak érdekében, hogy megkíséreljék meggyógyítani azt, amit ők betegségnek gondoltak. A forró köves masszázs elveszítette spirituális jelentőségét, ma inkább a szépség-és wellness ágazat használja.

Sima, tenyérnagyságú bazaltköveket használnak, mivel ezek nagyszerűen megőrzik a hőt. A gránit és a márvány is alkalmas erre a célra. Néhány követ felforrósítanak, majd mikor már elég melegek, akkor a masszőr a kezébe veszi, és gyengéden végigmasszírozza vele a hátat, lábat, karokat, lábfejeket, sőt, az arcot is.

A kőből áradó meleg azonnal felmelegíti és ellazítja az izmokat, és állítólag hétszer olyan erősen járja át a testet, mint a hagyományos kézi masszázs. A forró köves masszázs technikája hasonlít a hagyományosra, csak sokkal finomabb mozdulatokkal végzik, nehogy a kemény kővel sérülést okozzunk. Ha a kő kihűlt (körülbelül 5 perc alatt), akkor egy frissen felmelegítettel cserélik ki.

Ne vegyünk forró köves masszázst akkor, ha izomhúzódás tüneteit szeretnénk enyhíteni. Ez nem orvosi kezelés, inkább nyugtató jellegű beavatkozás. A kezelés kifejezetten enyhíti az izomfeszültséget, nyugtat, az egész testet kellemes érzéssel tölti el. Állítólag hatásos fibrózis esetén, méregtelenít, serkenti a vérkeringést. Érzelmi szempontból a kövek biztonságérzetet adnak.  

A masszázs kipróbálói arról számoltak be, hogy csak egész kevés dörzsölést éreztek. Nem tapasztaltak semmilyen fájdalmat, inkább olyan volt, mint egy gyengéd simogatás. A bőrrel érintkező forró kő nagyszerű érzéssel tölti el az embert, szó szerint olyan, mintha a meleg beszivárogna az izmokba.  

Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.