2008. március. 02. 16:57 MTI Utolsó frissítés: 2008. március. 02. 16:59 Plázs

Gyalogolni jó és egészséges

Aki az Amerikai Egyesült Államokban tömegközlekedéssel utazik, átlagosan 8,3 perccel többet gyalogol – azaz kb. 25,7-39 kilokalóriával többet éget el –, mint az autósok. Az amerikai tanulmányt a betegségek megelőzésével foglalkozó szakfolyóirat, a Preventive Medicine közölte.

Ha naponta minden amerikai 100 kilokalóriával többet égetne el mozgás közben, ez az amerikai kutatók számításai szerint a népesség 90 százalékában megállítaná az elhízás járványos növekedését.

Az átlagos amerikai minden nap beül az autójába, elhajt a munkahelyére, ahol manapság csak a számítógép előtt ül, aztán hazautazik és leül a tv-készülék elé. Pedig Ryan D. Edwards, a New York-i Egyetem kutatója szerint, ha mindenki többet gyalogolna, a súlytöbblet, kövérség orvosi költségeinek megtakarításával átlagosan 5500 dollárral lenne vagyonosabb.

Edwards áttekinti a kérdés jelen szakirodalmát is. Idézi egy nagy felmérés, az US National Household Survey adatait, amelyek 2001-ben arról tanúskodtak, hogy azok, akik naponta elsétáltak a legközelebbi buszmegállóhoz vagy földalatti-állomáshoz, aztán hazafelé is gyalogosan igyekeztek, naponta átlag legalább 19 percet töltöttek a mozgással, sőt ezek egyharmada többet is járt az egészség megőrzése érdekében ajánlott harminc percnél.

Egy másik tanulmány tavaly kimutatta, hogy azok a városlakók, akik New York földalatti- vagy vonatközlekedését vették igénybe, naponta 9500 lépést tettek meg, ez csaknem 20-30 százalékkal több volt, mint amennyit az autóval utazók gyalogoltak. Azt pedig Atlantában mérték, hogy a helybéliek testtömegindexe annál nagyobb volt, minél több időt töltöttek az autóban és kevesebb, ha többet gyalogoltak.

A kérdéssel foglalkozó szakemberek 2007-ben állapították meg, hogy a New York körüli lakónegyedekben az ott élők testsúlya fordítottan arányos azzal, hogy milyen sűrűn vannak abban a városrészben a tömegközlekedés megállói: ahol nagyobb a megállók közötti távolság, ott a környék lakóinak testsúlya kisebb.

Edwards kiemeli, hogy a több testmozgás a jobb egészség biztosítása, illetve a kövérséggel összefüggésbe hozható betegségek kezelési költségeinek megtakarítása útján a mostani dollárérték szerint jelentene személyenként 5500 dollárnyi gazdagodást. Összehasonlítja ezt a nyereséget azzal, hogy a jelenlegi számítások szerint, ha valaki abbahagyja a dohányzást, legalább 7600-12000 dollárt takaríthat meg – csak az orvosi költségeken.

Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.