Hogyan élhetünk száz évig?
Olyan krónikus bajokkal is, mint a szív- vagy a cukorbetegség, megérhetjük a százat - állítja kutatásai alapján William Hall, a Rochesteri Egyetem munkatársa.
A többiek azonban valódi túlélők. Még 85 éves koruk előtt jelentkezett náluk valamely krónikus, életkortól is függő betegség, mint a magas vérnyomás, a cukor- vagy a szívbetegség. Ennek ellenére többségük csaknem olyan jól volt, mint krónikus betegségektől mentes társaik.
A férfiak átlagosan jobban tartották magukat, mint a nők. Háromnegyedük egyedül fürdött és öltözködött, amire a nők közül csak minden harmadik volt képes. A kutatók ezt annak tulajdonítják, hogy a férfiaknak egészen kivételes állapotban kell lenniük a száz év eléréséhez. A nők ellenben pszichikailag és szociálisan is jobban alkalmazkodnak a krónikus vagy korlátozó életmódot magukkal hozó betegségekhez - állítja Dellara Terry, az egyik szerző.
Rosa McGee, az egyik 104 éves hölgy, akit elkerültek a krónikus betegségek, az AP hírügynökség munkatársának chicagói otthonában elmondta, hogy nem szed gyógyszert, sohasem ivott és dohányzott. Egészen 2006-ig, amikor elesett, egyedül gondoskodott magáról. Jó egészségi állapotát elsősorban Istenben való hitének tulajdonítja, de sok figyelmet és gondoskodást kap háziorvosától és a rendszeresen háziápolásra érkező nővértől. McGee nem említi, de hosszú életét szüleitől örökölt génjeinek is köszönheti, hiszen anyai nagyszülei 100, illetve 107 évig éltek.
Egy másik nagy tanulmány a hetvenes éveikben lévő férfiakat vizsgálta, és azt találta, hogy azok, akik elkerülték a dohányzást, elhízást, inaktivitást, magas vérnyomást és cukorbetegséget, sokkal nagyobb eséllyel várhatták akár a kilencvenes éveiket is. E csoport tagjainak 54 százalékos esélyük mutatkozott arra, hogy megérjék a kilencvenet.
Minden egyes kockázati tényezővel romlott ez az esély. Azoknak, akiknek mind az öt együtt volt, csupán négy százaléknyi esélyük maradt arra, hogy kilencvenes éveikbe lépjenek - állapította meg a Harvard Egyetem kutatócsoportja, amely 2357 férfit követett nyomon haláláig, 25 éven át. A férfiak negyven százaléka érte meg a kilencvenet. A túlélők 24 százalékánál az öt kockázati tényező egyike sem volt jelen. Mindez arra utal, hogy a genetika és a szerencse mellett az életmód és a megfelelő orvosi kezelés is fontos a hosszú élet elérésében.