Miért veszélyes a hasi elhízás?
Az egészségi állapot alakulása szempontjából nagy jelentőségű hasi elhízás veszélyeire kívánta felhívni a lakosság figyelmét a sanofi-aventis gyógyszervállalat által 2005-ben útnak indított egészségvonat, amely az eltelt két év folyamán körbejárta az ország összes megyéjét. A budapesti végállomásig csaknem tizenötezer látogató kereste fel, hogy részt vegyen az ingyenes szűréseken.
A lakossági vizsgálatok eredményeit a szakemberek aggasztónak tartják. A vonaton megszűrtek közül csaknem minden tizedik ember már átesett valamilyen szív- és érrendszeri megbetegedésen, ők az igen nagy kockázattal élők. A nagy kockázattal élőkből áll az a betegcsoport, amelynek tagjainál az elkövetkező tíz éven belül nagy eséllyel fordulhat elő szívinfarktus vagy szélütés. A "nagy kockázatú" kategóriába tartozik a megszűrtek csaknem fele, ahol a nemek aránya közel azonos.
A kisebb veszélynek kitett, "kis kockázatú" csoportban több a nő. A tudományos kutatások összefüggést találtak a szívinfarktus kialakulása és a hasi elhízás között, a pocakosok körében gyakoribb lehet a cukorbetegség, a magas vérnyomás és a magas koleszterinszint kialakulása is.
Az egészségvonatot meglátogatók között nagyon magas volt a kritikus határérték feletti haskörfogattal rendelkezők száma: a férfiak 40,6, a nők 57,9 százalékának a haskörfogata meghaladta a 102, illetve a 88 centimétert.
Nem csak figyelemfelkeltő szűrési lehetőséget biztosított a vonat, a szakemberek a speciális szakrendelésekről is tájékoztatást adtak: az állomáshelyek kórházaiban ugyanis - a Szív- és Érrendszeri Betegségek Megelőzésének és Gyógyításának Nemzeti Programja részeként - komplex belgyógyászati állapotfelmérést és kezelést végző KontrollPontok nyíltak, amelyeket háziorvosi beutalóval ingyen lehetett látogatni.
A csaknem kétéves program során megszűrt emberek 63,5 százaléka elhatározta: a szűrési eredmények birtokában elmegy a háziorvoshoz. A látogatók 95 százaléka mondta azt, hogy ha lenne rá mód, még egyszer felkeresné a vonatot. Az egészségkampány ezzel elérte eredeti célját. Az adatokból ugyanis kitűnik: az érdeklődők túlnyomó része csak az egészségvonat szűréseit követően jutott arra az elhatározásra, hogy problémájával szakemberhez fordul.
Az orvoshoz ritkán járó emberek ingyenes szűrésével a program közvetlenül is támogatta az országos egészségügyi ellátórendszer működését – a korai és pontos diagnózisnak köszönhetően a szakemberek hatékonyabban tudnak segíteni a pácienseken.