2007. június. 14. 15:24 MTI Utolsó frissítés: 2007. június. 14. 15:21 Plázs

Vegyük le az étlapról a környezetre káros ételeket

A Die Welt című német napilap online beszámolója szerint Eugene Cordero meteorológia professzor, az új diéta egyik ötletgazdája szerint a kutatások bebizonyították, hogy a megfelelő élelmiszerek választása épp olyan kedvező hatást gyakorolhat a klímára, mint a hibridautók, vagy az energiatakarékos izzók.

Le kell venni az étlapról a környezetre káros ételeket - ez a lényege egy Kaliforniában létrejött diétának és mozgalomnak. Amikor a táplálék a tányérunkra kerül, már iparilag feldolgozott, csomagolt és szállított. Ezek a folyamatok energiaigényesek. Egy Chicagóban készült tanulmány szerint az élelmiszergyártás az Egyesült Államokban a fosszilis energiafogyasztás 17 százalékáért felelős. Egy tavalyi ENSZ tanulmány azt mutatta ki, hogy a haszonállatok csordái világszerte mintegy 18 százalékban járultak hozzá az üvegházhatáshoz és ezáltal a globális felmelegedéshez.
 
A diéta a globális felmelegedés ellen egyszerű válaszokat kínál: helyileg előállított termékeket kell fogyasztani, a biotermékeket kell előnyben részesíteni, az évszakok szerinti termékeket kell enni, kevesebb csomagolóanyagot használni, bizonyos élelmiszereket pedig magunknak kellene megtermelni. Húsból mind kevesebbet kellene fogyasztani, mert az USA-ban elsősorban kukoricával etetik a szarvasmarhákat, a tengeri pedig nagyon sok széndioxidot állít elő, kilúgozza a talajt és igen sok műtrágyára van szüksége.
 
Vannak már új receptek is, így egy zöldségtál zöldteával, tofuval, natúrrizzsel és kölessel. Laura Stec szakács, a diéta másik gazdája szerint: "vissza kell térni a gyökerekhez, amikor figyeltünk az ételünkre, értékeltük és némi időt fordítottunk az elkészítésére is". A diéta hívei szerint nemcsak Kaliforniában, hanem az Egyesült Államok többi régiójában is sikerre vihető az új módszer, mert meg lehet győzni azokat, akik szerint tenni kell a klímaváltozás ellen - írja a Die Welt Online.  

Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.