2007. március. 13. 14:48 MTI Utolsó frissítés: 2007. március. 13. 15:09 Plázs

A HIV-fertőzöttek nehezebben lábalnak ki a tbc-ből

A HIV-fertőzöttek időben elkezdett erélyes terápiája, illetve a tbc-kezelés nemcsak az illető beteg állapotát javíthatja gyorsabban, hanem a páciens életét is jelentősen megnyújthatja - olvasható egy amerikai szervezet honlapján.

URLguru

További hasznos weblapokat szeretne a témában? Esetleg Ön osztana meg másokkal érdekes linkeket? Kattintson az URLguru.hu oldalra!

Amerikai kutatók nemrégiben nagyszabású vizsgálatba fogtak. A San Francisco-i Tuberkulózis Kontroll Program keretében valamennyi 1990 és 2001 között kezelt tbc-s betegük adatait ismét elővették, és újszerű szempontok szerint elemezték. A 700 tbc-s beteg közül 264 (38 százalék) bizonyítottan HIV-fertőzött volt, 315 beteg (45 százalék) nem volt HIV-pozitív, míg 121 személynél nem találtak a HIV-fertőzöttség vizsgálatára vonatkozó adatot - olvasható a tüdőt érintő betegségek gyógyításának szakmai felügyeletét ellátó szervezet, az American Lung Association honlapján.

Az igazoltan HIV-fertőzöttek tbc-ellenes kezelése átlagosan 10,2 hónapig tartott, ezzel szemben a többieké 8,4 hónapig, ami alapján kimondható, hogy a két csoport kezelési ideje közötti különbség statisztikailag jelentős volt. A HIV-pozítív gümőkóros betegek antituberkulózis kezelése az esetek mindössze 17 százalékában tartott 6 hónapig, míg a többi betegnél 2-szer olyan gyakran (37 százalék) alkalmazták az úgynevezett rövid gyógyszeres kezelést.

A HIV-fertőzött tbc-sek körében – a lényegesen hosszabb kezelési idő ellenére – a tuberkulózis kiújulása több mint 9-szer volt gyakoribb, mint többi betegnél. A tbc-ellenes gyógyszerek szedését megszakító HIV-fertőzött betegeknek több mint 4-szer nagyobb esélyük volt a tbc kiújulására azokhoz képest, akik folyamatosan szedték a gyógyszereiket.

Mivel a tbc elsősorban a legyengült védekezőképességű személyeket támadja meg, a tüdőgümőkóros betegeknél mindig gondolni kell az esetleges HIV-fertőzésre is - figyelmeztet az Amerikai Tüdőgyógyász Társaság honlapja.
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 06. 19:30

„Nem tudtam, mi a baj velem” – sok nő számára jött el a megváltás azzal, hogy kiderült, az ADHD nem válogat a nemek között

Bár úgy tűnhet, hirtelen mindenki figyelemzavarral küzd, a nők a valóságban gyakran aluldiagnosztizáltak és -kezeltek, ha ADHD-ról van szó. Ennek rengeteg oka van, az egyik az, hogy esetükben a tünetek radar alatt maradnak, ők pedig csendben szenvednek, és igyekeznek megküzdeni az elvárásokkal, amelyek az iskolában, majd a munkahelyen, illetve családban nehezednek rájuk.