2007. február. 28. 15:53 Utolsó frissítés: 2007. február. 28. 15:55 Plázs

A stressz miatt halnak meg korán a magyarok

A mai magyar társadalomnak is fel kell ismernie, hogy a munkahelyi és társadalmi bizonytalanság miatt kialakuló krónikus stressz a korai egészségromlás és halálozás bizonyított rizikófaktora - közölték a Semmelweis Egyetem (SE) Magatartástudományi Intézetének képviselői. A sajtótájékoztatón a lakosság testi-lelki állapotárólkészített felmérés gyorsjelentését ismertették.

A Hungarostudy Egészség Panel (HEP) elnevezésű országos reprezentatív felmérés keretében több mint 10 ezer embert kérdeztek meg. Kopp Mária egyetemi tanár, az intézet igazgatója hangsúlyozta, hogy a világon még soha nem végeztek ilyen széles körben utánkövetéses vizsgálatot.

Az 1988-as első felmérést 1995-ben és 2002-ben megismételték, 2005-ben pedig pótlólagos adatfelvételt végeztek, hogy nyomon kövessék a megkérdezettek sorsát. A több mint 10 ezer válaszadóból 8 ezren egyeztek bele a folytatásba, s végül 4698-an töltötték ki a kérdőíveket. Kopp Mária ismertetése szerint, míg 1960-ban a 40-69 éves férfiak korosztályából 20.736-an hunytak el, 2005-ben 32.131-en: negyvenöt év alatt 55 százalékkal emelkedett a halálozás. A nők körében ugyanakkor 4 százalékkal csökkent.

A legtöbben daganatos betegségben hunytak el. A gyakoriságban ezután következnek a szív- és érrendszeri betegségek és az agyi keringési zavarok, majd az erőszakos okok (baleset, öngyilkosság, gyilkosság) miatti elhalálozások. Kopp Mária kiemelte, hogy a férfiak sokkal érzékenyebben reagálnak a társadalmi változásokra, mint a nők. Esetükben a munkahelyi bizonytalanság háromszorosára emelte a korai halálozás valószínűségét.

A súlyos depressziós tünetegyüttes ötször magasabb halálozási arányokkal járt együtt: az elhunytak 24 százaléka szenvedett súlyos depresszióban, míg a teljes mintában a férfiak között ez az arány 5,8 százalékos volt. Kifejtette: az érettséginél alacsonyabb végzettségű férfiak esetében kétszer magasabb volt a halálozás 2002-2005. között, mint a magasabb végzettségűek között. A kedvezőtlen tényezők közé tartozik a rivalizálás, az alacsony jövedelem, valamint a házastárs hiánya, ami duplájára növeli a korai halálozás rizikóját. Hozzájárul a rossz halálozási mutatókhoz, hogy a férfiak egészségügyi panaszok esetében lényegesen ritkábban és sokszor késve kérnek orvosi segítséget.

A nőknél a társas kapcsolatok elégtelenségét és a negatív hozzáállást, az elégedetlenséget emelte ki vezető rizikótényezőként a professzor. Mint mondta, a nőknek fontos a munkahelyi légkör, negatívan befolyásolja életkilátásaikat a család anyagi helyzete, a gépkocsi, számítógép hiánya. A feleség elégedetlensége viszont komoly rizikótényező a férfiak számára. Kopp Mária hangsúlyozta azonban, hogy a kedvezőtlen halálozási mutatók elsősorban a középkorú férfiakra jellemzők. Magyarországon életmódváltás tapasztalható, javulnak az idősek és az újszülöttek életkilátásai, növekszik az átlagos életkor - tette hozzá.

hvg360 Serdült Viktória 2024. november. 28. 10:09

Felesleges kényeskedni a függetlenség miatt – a bírókat képviselő OBT elnöke a kormány alkujáról

Két lehetőség volt: vagy nincs pénz, vagy pedig van, de akkor alá kell írni a papírt – így magyarázta a HVG információi szerint egy belső értekezleten Szabó Péter, az Országos Bírói Tanács elnöke, miért ment bele a kormány diktálta megállapodásba. Beszédének több forrásból hozzánk eljutott átirata szerint azt mondta, felesleges kényeskedni a bírói függetlenség miatt.