2007. február. 28. 15:53 Utolsó frissítés: 2007. február. 28. 15:55 Plázs

A stressz miatt halnak meg korán a magyarok

A mai magyar társadalomnak is fel kell ismernie, hogy a munkahelyi és társadalmi bizonytalanság miatt kialakuló krónikus stressz a korai egészségromlás és halálozás bizonyított rizikófaktora - közölték a Semmelweis Egyetem (SE) Magatartástudományi Intézetének képviselői. A sajtótájékoztatón a lakosság testi-lelki állapotárólkészített felmérés gyorsjelentését ismertették.

A Hungarostudy Egészség Panel (HEP) elnevezésű országos reprezentatív felmérés keretében több mint 10 ezer embert kérdeztek meg. Kopp Mária egyetemi tanár, az intézet igazgatója hangsúlyozta, hogy a világon még soha nem végeztek ilyen széles körben utánkövetéses vizsgálatot.

Az 1988-as első felmérést 1995-ben és 2002-ben megismételték, 2005-ben pedig pótlólagos adatfelvételt végeztek, hogy nyomon kövessék a megkérdezettek sorsát. A több mint 10 ezer válaszadóból 8 ezren egyeztek bele a folytatásba, s végül 4698-an töltötték ki a kérdőíveket. Kopp Mária ismertetése szerint, míg 1960-ban a 40-69 éves férfiak korosztályából 20.736-an hunytak el, 2005-ben 32.131-en: negyvenöt év alatt 55 százalékkal emelkedett a halálozás. A nők körében ugyanakkor 4 százalékkal csökkent.

A legtöbben daganatos betegségben hunytak el. A gyakoriságban ezután következnek a szív- és érrendszeri betegségek és az agyi keringési zavarok, majd az erőszakos okok (baleset, öngyilkosság, gyilkosság) miatti elhalálozások. Kopp Mária kiemelte, hogy a férfiak sokkal érzékenyebben reagálnak a társadalmi változásokra, mint a nők. Esetükben a munkahelyi bizonytalanság háromszorosára emelte a korai halálozás valószínűségét.

A súlyos depressziós tünetegyüttes ötször magasabb halálozási arányokkal járt együtt: az elhunytak 24 százaléka szenvedett súlyos depresszióban, míg a teljes mintában a férfiak között ez az arány 5,8 százalékos volt. Kifejtette: az érettséginél alacsonyabb végzettségű férfiak esetében kétszer magasabb volt a halálozás 2002-2005. között, mint a magasabb végzettségűek között. A kedvezőtlen tényezők közé tartozik a rivalizálás, az alacsony jövedelem, valamint a házastárs hiánya, ami duplájára növeli a korai halálozás rizikóját. Hozzájárul a rossz halálozási mutatókhoz, hogy a férfiak egészségügyi panaszok esetében lényegesen ritkábban és sokszor késve kérnek orvosi segítséget.

A nőknél a társas kapcsolatok elégtelenségét és a negatív hozzáállást, az elégedetlenséget emelte ki vezető rizikótényezőként a professzor. Mint mondta, a nőknek fontos a munkahelyi légkör, negatívan befolyásolja életkilátásaikat a család anyagi helyzete, a gépkocsi, számítógép hiánya. A feleség elégedetlensége viszont komoly rizikótényező a férfiak számára. Kopp Mária hangsúlyozta azonban, hogy a kedvezőtlen halálozási mutatók elsősorban a középkorú férfiakra jellemzők. Magyarországon életmódváltás tapasztalható, javulnak az idősek és az újszülöttek életkilátásai, növekszik az átlagos életkor - tette hozzá.

Itthon Bábel Vilmos 2025. január. 07. 14:32

„Azt mondta, el kellene mennem Indiába” – Orbán ájurvédikus gyógyító ismerőse Keralába közvetít ki magyar betegeket

Orbán Viktor egy indiai származású, Magyarországon élő ájurvédikus gyógyító oldalán tűnt fel az indiai Kerala államban, akiről azt mondja, ismeri, de azt már nem árulja el, honnan. Orbán azt is mondta: nem egészségügyi kezelés miatt utazott ki. Nem messze onnan, ahol a miniszterelnök nyaral, van egy ájurvédikus klinika, ahova az indiai ismerőse Magyarországról közvetít betegeket kezelésre. Felhívtuk a klinikát, és beszéltünk valakivel, akit a gyógyító oda közvetített volna kezelésre.