Megelőzhető a PC-betegség
Egy brit orvosi szaklap szerint az alsó kéz megfelelő alátámasztásával csökkenthető a törzs felső részében érzett fájdalom, mely leginkább a számítógépeken dolgozókat érinti. A San Francisco-i University of California kutatása szerint, ha a kezet a megfelelő magasságban és módon pihentetjük, kiküszöbölhető a nyak- és a vállfájdalom, úgymint a kézfej, a csuklók és az alkar nyilallása is.
© sxc.hu |
Az egy évig tartó, véletlenszerű kiválasztáson alapuló vizsgálódás két, számítógépes munkaállomásokon végzett ergonómiai módosítás hatását elemezte call centerben dolgozó alkalmazottak vázizomzatára vonatkozóan. Az egyik módosítás egy alkar támaszték volt, amit a munkafelület (íróasztal) külső élére erősítettek. A másik egy trackball, ami a hagyományos egeret helyettesítve egy foglalatba helyezett gömb segítségével pozícionálta az egérkurzort. Egy éven keresztül 182 alkalmazott heti rendszerességgel számolt be jelentkező vagy elmaradó fájdalmáról.
© sxc.hu |
A tanulmányból az is kiderült, hogy számos apró dologgal javítható a komputeren dolgozók problémái: rendszeres pihenő, egyenes testtartás, állítható magasságú szék, valamint kéztámasz, melyek felülete párhuzamos a padlóéval, optimális távolságban elhelyezkedő egér és billentyűzet, valamint a monitor felső széle körülbelül 10-15 fokkal legyen a szemhatár alatt.
- Használjunk nagy és jó minőségű képernyőt - ne vibráljon, legyen megfelelő kontraszt a jelek és a háttér között.
- A monitor legyen elfordítható és dönthető – a képernyő figyelése akkor a legkevésbé fárasztó, ha a síkja 20 fokban hátradöntött és a képernyőt néző személy tekintetére merőleges.
- A képernyő (középpontjának) szemtől való ideális távolsága 45-55 venti közötti, de semmiképpen ne legyen kisebb 40 cm-nél.
- A természetes megvilágítás (sok ablak) nemcsak a fénymennyiség miatt előnyös, hanem azért is, mert jobb hangulatot teremt munka közben.
- A képernyő legyen mentes a tükröződéstől és a fényvisszaverődéstől, ezért nem szabad a monitort ablakkal, ajtóval, lámpával szemben vagy annak háttal elhelyezni (ha az ablakok között van elegendő falfelület, akkor oda kell elhelyezni a monitort; ha nincs ilyen fal, akkor az ablakok síkjára merőlegesen legyen).
- A nyugodt, csendes környezet segíti a koncentrációt, bár egyeseknek könnyebben megy a munka halk zene mellett.
- A rendszeres szellőztetés, a friss levegő élénkítő hatású.
- Mindenképpen szánjunk elegendő időt az adott feladat elvégzésére, soha ne kapkodjunk!
- Legyen megfelelő a szék magassága: a combok közel vízszintesen, az alsó lábszárak közel függőlegesen helyezkedjenek el, a talpak kényelmesen támaszkodjanak a padlón; legyen megfelelő az asztal magassága.
- Legyen megfelelő a karfa magassága: a felkarok – laza tartásban – közel függőlegesen egyenek, az alkarok vízszintesen feküdjenek a karfán.
- Legyen megfelelő a támla dőlésszöge: a hát és a nyak – oldalról nézve – enyhén ívelt és kissé előredőlt helyzetben legyen.
- A billentyűzet legyen dönthető.
- A billentyűzet előtt legyen elég hely ahhoz, hogy a kezünket és a csuklónkat megtámaszthassuk.
- A csukló alátámasztási helyére érdemes puha alátétet tenni.
Miért fárasztó a széken ülés?
- Üléskor a vázizmok tartósan megfeszülnek, így összenyomódnak a köztük futó erek, romlik az izom vérellátása, hamarabb elfárad és zsibbadó fájdalom lép fel – mindezek a munka abbahagyására késztetnek;
- az izmok túlterhelése fájdalmas izomcsomók kialakulásához vezet;
- a gerincet és a fejet meg kell tartani - ez a mély hátizmokra, valamint a tarkó-és nyakizmokra ró terhelést;
- a felsőtest súlya az ágyéki gerincen támaszkodik meg, az ágyéki csigolyák közötti porckorongokra nagyobb nyomás nehezedik, mint álláskor vagy járáskor, aminek következtében a porckorongok felrostozódnak;
- a kezekkel végzett munka miatt a karokat meghatározott helyzetben kell tartani, ami igénybe veszi a felkar izmait;
- a billentyűzet használata közben a kéz ujjai gyorsan mozognak - ez energetikailag ugyan nem jelentős, de számos panaszt okozhat, ínhüvelygyulladás léphet fel, a könyök területén levő íntapadási helyek gyulladása pedig nem más, mint a „teniszkönyök”.
Forrás: Országos Egészségfejlesztési Intézet (OEFI)