Láthatatlan szmog betegíti az embereket
A higt-tech kor átka: az otthonokban található megszámlálhatatlan kütyü és elektromágneses mező által létrehozott elektroszmog, kutatók szerint, összefügg a depresszió, a koraszülés és a rák kialakulásával.
© sxc.hu |
Az ENSZ Egészségügyi Világszervezete az elektronikus szmogot az egyik leggyorsabban növekvő környezeti behatásnak nevezi, külön hangsúlyozva aggodalmait annak egészségre gyakorolt hatása miatt. A szervezet szerint a világon szinte minden élő ember érintett, és az őket érő hatás a jövőben tovább fog erősödni a technológia fejlődésével.
Elektromos mezőt gerjesztenek a villamos vezetékek - hacsak nem kapcsolunk ki mindent; a háztartási készülékek pedig mágneses mezőt. Utóbbi hatása a távolság függvényében ugyan gyorsan csökken, ám például egy hajszárító vagy egy elektromos borotva komoly behatást okozhatnak. A fűthető takarók vagy a rádiós órák használata gyakran még ennél is nagyobb dózist jelentenek, hiszen alvás közben akár életünk harmadát is elektromágneses mezőjükben töltjük. A mikrohullámú sütők, televíziók és mobiltelefonok - a sugárzás egy újabb összetevőjét - rádiófrekvenciás hullámokat bocsátanak ki.
Telefon bázisállomások |
A bázisállomások a rádiófrekvenciás jeleket antennák segítségével sugározzák ki. Az antennákat magasan, a földfelszíntől 5-70 méter magasan helyezik el, hogy a rádiófrekvenciás jelek szabadon tudják elérni a kívánt körzetet. Az antennákat az erre a célra épített toronyra, épület tetejére, esetenként épület oldalára telepítik. A bázisállomásoknál használt antennák a sugárzást jellemzően irányítottan bocsátják ki. A rádióállomástól a környezetbe antennából jut ki a rádiófrekvenciás jel. Egy- egy antenna fő sugárnyalábja általában vízszintesen 60-120 fokos, függőlegesen 6-15 fokos nyílásszöggel, általában 0-10 fokos döntési szögben lefelé hagyja el az antennát. A mikrohullámú állandóhelyű állomások nagy nyereségű erősen nyalábolt antennát használnak. Jellemző nyílás szögük: 0,3-3 fok. Ebből adódik, hogy közvetlenül az antenna alatti területeken a sugárzás mértéke rendkívül csekély, illetve az antenna fősugárzási irányától eltérő irányokban a védőtávolság erőteljesen csökken. |
© sxc.hu |
Feng shui |
Az ősi tudomány szerint a sugárzó falak éppúgy elektroszmogot termelnek, mint az elektromos készülékek. Az árammal teli vezetékek, konnektorok, hosszabbítók, mind felelősek az elektromos sugárzásért. Leginkább úgy védekezhetünk ellene, ha elkerüljük: a pihenő- vagy dolgozósarkot, hálószobát mentesítjük az elektromos készülékektől, az ágyat, fotelt, kanapét pedig az elektromos vezetékkel behálózott falaktól távol helyezzük el. Elsősorban hálóhelyünk legyen a leginkább árammentes – ezt úgynevezett hálózati megszakító kapcsolóval érhetjük el. Ha este leoltjuk a villanyt, a kapcsoló nemcsak az áramkört szakítja meg, de a hálózati feszültséget is kiiktatja, így majdnem erőtérmentes éjszakai nyugalmat biztosíthat számunkra. |
Az elektromosságra egyre többen allergiásak. Az émelygés, a fájdalmak, a szédülés, a depresszió, alvási és koncentrációs zavarok mind gyakori tünetek elektromos kütyük használatakor, vagy mobiltelefon tornyok közelében. Vannak, akikre olyan nagymértékben hatnak a káros mezők, hogy életmódot és -helyet kell váltaniuk. Bár azt még nem tudni, hogyan alakul ki, a WHO és a HPA szerint a betegség létezik, az ENSZ becslése szerint pedig száz emberből több mint hárman érintettek.