2004. november. 24. 13:13 hvg.hu Utolsó frissítés: 2004. november. 24. 13:16 non-base

Csak a hatalomátadásról tárgyalna az ukrán ellenzék

Ukrajnában az államfő és az ellenzék megegyezett abban, hogy tárgyalásokat kezdenek az elnökválasztás miatt kirobbant válság rendezésére - írja a BBC. Hírügynökségi beszámolók szerint viszont az ukrán ellenzék csak a hatalomátadásról tárgyalna Viktor Janukovics kormányfővel és Leonyid Kucsma elnökkel.

Leonyid Kucsma szerdán Szentpétervárra utazik. Olyan emberrel, aki az orosz oligarchákkal akarja megvitatni Ukrajna helyzetét, az ukrán nép nem tárgyal - közölte Olekszandr Zincsenko, Juscsenko ellenzéki elnökjelölt kampányfőnöke. A BBC szerint viszont az ellenzék elfogadta Kucsma tárgyalási ajánlatát, bár azt nem tudni, mikor keződhetnek el a megbeszélések. A CNN és az AP is arról számolt be, hogy az ellenzék csak a hatalom átadásáról hajlandó tárgyalni Janukoviccsal és Kucsmával.

Éjjel még a tiltakozók ideiglenesen hazatértek, miután vezetőik sikerként értékelték Leonyid Kucsma leköszönő elnök közleményét, amelyben tárgyalásra szólított fel minden ukrajnai politikai erőt. Szerdán azonban újra több százezren tüntettek a sűrű hóesésben Kijev főterén Juscsenko ellenzéki vezető választási győzelmének elismerését követelve. A több százezer tüntető előtt Hrihorij Omelcsenko ellenzéki képviselő gyújtó hangú beszédében hangsúlyozta az ellenzék eltökéltségét a választási eredmény védelmére és átállásra szólította fel a rendvédelmi szervek tagjait. A téren parlamenti képviselők, szakszervezeti vezetők lelkesítik a tüntetőket.

A karhatalom eddig nem avatkozott be az eseményekbe, s bár hírek érkeztek arról, hogy az éjjel tanácskozott a belügyminisztérium és az ukrán biztonsági szolgálat, a hírt később cáfolták. Az utcán a közlekedésrendészet munkatársain kívül alig látni rendőröket. Kijevben az élet a normális mederben folyik, az ellátással egyelőre nincsenek gondok, az utcákon a hóesés okozta dugókat leszámítva a főtér és környéke kivételével zavartalan a forgalom. Az ukrán ellenzék hétfő reggel óta tartott tiltakozó megmozdulásokat Ukrajna-szerte, hogy megvédje elnökjelöltje választási győzelmét. Az elnökválasztás vasárnapi, második fordulója - az elsőhöz hasonlóan - nem csak az ellenzék, de a nemzetközi megfigyelők szerint sem felelt meg a demokratikus normáknak. Az ellenzék a válság politikai megoldását szorgalmazva kezdeményezte a parlament rendkívüli ülésének összehívását.

A törvényhozás azonban az elnököt támogató frakciók távollétében nem volt határozatképes, és majd miután Volodimir Litvin házelnök berekesztette az ülést, Viktor Juscsenko a bibliára téve kezét mégis "letette a hivatali esküt". Kedd este a tüntetők körülvették az elnöki hivatal épületét. Az ellenzéki Mi Ukrajnánk párt parlamenti képviselői kérték a pajzsos rohamrendőrség tagjait, engedjék be Viktor Juscsenkót a hatalom átadásának megbeszélésre, majd parlamenti képviselők részvételével megkezdődtek a tárgyalások. A késő esti órákban a távozó államfő közleményében valamennyi politikai erőt felszólított a tárgyalásokra és közölte: a hatalom nem kezdeményezi erő alkalmazását, de teljes hatáskörével fellép a törvényes rend, az állampolgárok jogai és szabadságjogai megvédelmezése érdekében.

Az ellenzék mindaddig az elnöki hivatalnál marad, amíg Leonyid Kucsma át nem adja a hatalmat az ellenzéki jelöltnek – jelentette be Olekszandr Zincsenko. Juscsenko kampányfőnöke szerint az elnöki hivatalt őrző különleges egységek tagjai között nem csak ukrán állampolgárok vannak. Mint mondta, a tárgyalások során az egyik követelés a különleges felhatalmazással rendelkező elnöki őrezred feloszlatása volt. "Egyetlen emberéletet sem kockáztatunk" - közölte Zincsenko.
hvg360 Farkas Zoltán 2025. január. 16. 12:16

A magyar kormányból teljesen hiányzik az önkritika, pedig elég gyatra a bizonyítványa – interjú Kopits György közgazdásszal

Új és új gazdaságpolitika között is nagy a különbség. Az argentin elnök teljesen szakított a peronista múlttal, míg a magyar kormány nem ismeri el a hibáit. Bár azt állította, hogy Magyarország jobban teljesít, de ez nem igaz – mondja Kopits György közgazdász, a Költségvetési Tanács első, 2011-ben lemondásra kényszerített elnöke, aki egy Buenos Aires-i magánegyetemen tart kurzust egyebek mellett az EU stabilizációs tapasztalatairól, eredményeiről és kudarcairól.