2004. november. 08. 17:48 hvg.hu Utolsó frissítés: 2004. november. 22. 12:00 non-base

Új sajtótermékek a magyar piacon

A Budapest Business Journal című angol nyelvű gazdasági lap magyar kiadása hétfőn jelent meg először, és információink szerint hamarosan egy francia havilap magyar verziója is a standokra kerül. A múlt héten bezárt Magyar Hírlap stábjának új lapja kedden indul.

A húszezer példányban megjelenő Budapest Business Journal hetilapot az Új Világ Lapkiadó közleménye az először tizenkét éve megjelent angol nyelvű BBJ magyar nyelvű testvérlapjának nevezi. Az előfizetőkhöz hétfőn, míg az újságosstandokra kedden jut el az újság, amely hetente legalább 40 oldalon, 20 000 példányban jelenik meg.



"Célunk, hogy a leghitelesebb újsággá váljunk Magyarországon, az elfoglalt cégtulajdonosok és -vezetők eddig szűkösen kiszolgált igényeit kielégítve." – fogalmaz Stephen A. O'Connor, mindkét BBJ felelős kiadója. A magyar BBJ társszerkesztője, Oláh Péter a hvg.hu-nak kifejtette: a lap tartalmi koncepciója az angol nyelvű testvérére hajaz; a rövid, lényegretörő híreket elsősorban a piac szereplői, az üzletemberek, döntéshozók szemszögéből igyekszik tálalni.



A hvg.hu értesülése szerint hamarosan a francia Le Monde Diplomatique című havilapnak is megjelenik a magyar nyelvű kiadása. Információink szerint a nemzetközi politikával és gazdasággal foglalkozó havilap Magyarországon mindössze ötezer példányban jelenik majd meg, s a kiadó tervei szerint a lap tartalmának nyolcvan százalékában a francia kiadvány cikkeire támaszkodik majd. Úgy tudjuk, hogy a Le Monde Diplomatique kelet-európai kiadásának központja Budapesten lesz.



A Magyar Hírlap újságírói is lapot alapítanak



Pont néven, európai napilap alcímmel kedden jelenik meg a volt Magyar Hírlap munkatársai által készített új napilap mutatványszáma - jelentette be az új orgánumot is főszerkesztőként jegyző Szombathy Pál hétfőn. Tizenötezer példányban, ingyen terjesztik a mutatványszámot, szerdán pedig már az első számot vehetik kézbe az olvasók - mondta, hozzátéve, "ugyanazzal a szellemiséggel, de valami mást fogunk csinálni". Mint mondta, Nyugat-Európa mértékadó újságjai is elindultak már a "tabloidizáció" útján, így látnak esélyt arra, hogy egy mértékadó, fiatalos, független, friss napilapot készítsenek. Számítunk a 26-28 ezer példányban elkelt Magyar Hírlap olvasóinak lojalitására - jegyezte meg.



A húsz oldalas, teljes egészében színes lap az ADOC Interprint Kft. Fehér úti nyomdájában készül - mondta Szombathy Pál, hozzátéve, hogy "az infrastruktúra percről percre javul".



A befektető-keresésről a főszerkesztő úgy nyilatkozott, "ha megcsináltuk a jó lapot, akkor eldöntjük, hogy kinek adjuk azt el". Az újság ára kapcsán azt mondta, a bevezetés időszakában 150 forintért, utána egy eurónyi összegért adják az újságot.



Szombathy Pál azt is elmondta, nem kívánnak a Magyar Hírlap megszüntetésének ügyével foglalkozni, ugyanakkor kiemelte, "teljesen példátlan a világ sajtótörténetében", hogy 72 óra alatt szerkesztőséget csináltak és lapot indítanak. Mint mondta, a Magyar Hírlap 85 munkatársa közül 60-65 van a Pontnál.



Papp Béla, a Ringier Kiadói Kft. ügyvezetője október végén jelentette be, hogy az utóbbi években felhalmozott veszteség miatt megszüntetik a Magyar Hírlapot; "minden erőfeszítés dacára nem sikerült a példányszámot növelni" - mondta, megjegyezve, a lap 2001 óta felhalmozott vesztesége megközelíti a kétmilliárd forintot.



(hvg.hu)