2003. január. 22. 09:06 hvg.hu Utolsó frissítés: 2004. november. 22. 12:00 non-base

SZDSZ: a választók döntsenek az EP-képviselőkről

Az SZDSZ szerint félreértésen alapulnak azok a hírek, amelyek szerint négypárti megállapodás jött volna létre az európai választásokról szóló törvénytervezetről. A párt szerint a választóknak kell eldönteniük, hogy kiből válhat európai parlamenti képviselő, ezért úgynevezett preferenciális listás választásokat kellene tartani. 

Az SZDSZ emlékeztet arra, hogy a jogszabály koncepciójáról szóló tárgyalások megkezdésekor a négy párt közül az MSZP, az MDF és az SZDSZ egyetértett azzal, hogy az európai választások preferenciális listás választások legyenek. Ennek értelmében a választók nem csupán egy pártra adhatják le szavazataikat, hanem azt is befolyásolhatják, hogy a listáról melyik jelölt jusson az Európai Parlamentbe, illetve a bizalmukat inkább élvező jelöltekre is leadhatják szavazataikat.
A közlemény szerint a választójoggal rendelkező, ám a szavazás napján külföldön tartózkodó állampolgárok szavazásának kérdésében az SZDSZ számára elfogadhatatlan a Fidesznek az az elképzelése, hogy a nagykövetségeken alakuljanak meg a választási bizottságok. "Az SZDSZ javaslata az, hogy a távollévők az internet segítségével adhassák le szavazataikat, mivel a választó azonosításának, a többszöri szavazás kiszűrésének technikai feltételei már adottak, ahogy ezt számos ország példája tanúsítja" - zárul a közlemény.
A négypárti megegyezés hírét a Fidesz is cáfolta, s bejelentette, a továbbiakban nem vesznek részt az egyeztetéseken: Salamon László fideszes képviselő szerint Pál Tibor belügyi államtitkár hétfői állításával ellentétben nem alakult ki konszenzus. A Fidesz szerint a külföldi képviseleteken történő szavazás és az összeférhetetlenségre vonatkozó átmeneti szabályozás kérdésében nem jött létre megegyezés. (MTI)
Zártlistás szavazással választjuk majd az EU-képviselőket

hvg360 Dobszay János 2025. április. 17. 19:30

Új biciklis forradalom Magyarországon: az e-bringák megnyitották az utat az idősebbek előtt

Sorra dőltek meg az elmúlt években a biciklis rekordok Magyarországon: egyre többen és egyre többet kerekeznek, legyen szó munkába járásról vagy szabadidős programról. Az elektromos bringák terjedésével már az életkor sem (akkora) akadály, ami a kerékpárhasználók korösszetételén is meglátszik. Budapesten egyszerre van „autósüldözés” és elégtelen infrastruktúra, közben az a cél, hogy a következő öt évben robbanásszerűen növekedjen a biciklivel járók aránya.