Még mindig nincsenek fénynél gyorsabb részecskék, a tavalyi év egyik legnagyobb vihart kavart kísérletének adatait egy kilazult kábel torzította.
Egy tavalyi kísérlet keretében tudósok részecskéket sugároztak a CERN genfi intézetből az Olaszországban található Gran Nasso laboratóriumba. Mérési eredményeik szerint a neutrínó csomagok a fénysebességnél is gyorsabban tették meg a 730 km-es távolságot, ami eddigi ismereteink szerint lehetetlen lenne. A felfedezés alapjaiban változtatta volna meg a fizika egyik alaptörvényét, a kísérletet végző tudósok közül sokan nem is adták nevüket a rendkívüli eredményekhez.
A kísérletet 2011 novemberében ismételték meg újra, ugyanarra az eredményre jutva, mint korábban.
A Science magazinban megjelent hír szerint a CERN kutatói megtalálták a hiányzó hatvan nanomásodpercnyi időt, ami a mérések alapján a fénynél gyorsabb részecskék létét igazolta: a méréseket végző GPS-rendszer egyik optikai kábele nem megfelelően kapcsolódott a neutrínók útját mérű műszerhez, az útvonaladatok pedig emiatt éppen 60 nanomásodperccel később kerültek feldolgozásra.
A kísérletet hamarosan újra elvégzik a megfelelően rögzített kábelekkel is, a fizika általános törvényei egyelőre megcáfolatlanok maradtak.