Napi merítés hvg.hu 2012. február. 20. 17:25

Hogyan élt túl két hónapot egy férfi a hó alatt rekedve?

Hihetetlen túlélő-történet Svédországból: egy férfi két hónapot élt túl autójában a hó fogságában. Hogyan lehetséges ez?

Amikor a svéd rendőrök rátaláltak a hó alatt a 45 éves férfira, annyira le volt gyengülve, hogy beszélni sem bírt. December 19-én tűnt el a svédországi Umeaa közelében, autóját betemette a hó, mikor hazafelé tartott - írja a BBC.

Két hónapig nem jutott ételhez, és nem tudta elhagyni a kocsiját sem a férfi, túlélése szinte a csodával határos. Az autóban rekedt férfinél meleg ruhák és hálózsák is volt, így a mínusz harminc fokban csak annyira hűlt ki a teste, hogy főbb életfunkciói ne álljanak le teljesen, és a végtagjaiban sem szűnt meg a vérkeringés, ennek köszönheti a túlélést.

Orvosok szerint hasonló állapotba kerülhetett a hó alatt, mint amikor a medve "téli álmot" alszik, a teste alkalmazkodott a lecsökkent hőmérséklethez.

Éhségsztrájokolókat megfigyelő orvosok szerint nagyjából két hónapot bírhat ki valaki étel nélkül, ellenőrzött körülmények között. A férfi állítása szerint csak olvadt havat ivott, ételhez egyáltalán nem jutott,

Egy éhségsztrájkoló állatvédő 66 napig nem vett magához ételt, két hónap után hallucinációi és emlékezetkiesései voltak, egyik szemére nem látott és átmenetileg megsüketült. A svéd férfi egészségi állapota a hideg miatt lecsökkent életfunkcióinak köszönhetően nem romlott ilyen súlyos mértékben, de több időt valószínűleg nem bírt volna ki a hó alatt.

A teljes bejegyzést a Gizmodo blogon olvashatják el.

 

 

 

Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.