A magyar jegybank szerint a tavalyi év negyedik negyedévében meredeken emelkedett a forgalomban lévő készpénzállomány egyébként is magas szintje. Ha valakinek kell nagyon kézzelfogható bizonyíték arra, hogy rossz úton járunk, most megkapta - írja a Véleményvezér blog.
Egy fokozatosan fejlődő országban a készpénzállománynak a GDP arányában kifejezett szintje lassan, de többé-kevésbé monoton módon csökken. A készpénzállomány szintje csak akkor hír, ha valami megtöri ezt a folyamatot - írja a Véleményvezér. A blog szerzője szerint most ez a helyzet: a GDP-arányos készpénzállomány a magyar rekordnak számító 9 százalékos szintre emelkedett, a forgalomban lévő bankjegyek értéke pedig egyetlen év alatt 14 százalékkal nőtt.
A tranzakcióit jelentős részben készpénzben bonyolító vállalkozás a minőség maximalizálása vagy a működési költségek csökkentése helyett mindig elsősorban az adóelkerülésből megszerezhető könnyű forintok begyűjtésére fog utazni - vélekedik a blog szerzője. Ennél is aggasztóbb a jegybanki jelentés azon megállapítása, írja a szerző, amely a készpénzállomány növekedését azzal magyarázza, hogy a lakosság az újonnan keletkező megtakarításainak egy jelentős részét a bank helyett inkább otthon tartja. A teljes cikket itt elolvashatja.