Hiába az orbáni "erős állam" vízió, kétharmaddal sem lehet tartósan felrúgni a piaci viszonyokat. A gazdasági logikával homlokegyenest szembehelyezkedő, állampárti korokat idéző államosítási törekvések eleve bukásra vannak ítélve a mai piaci és társadalmi környezetben.
A közszolgáltatások terén egyértelművé vált államosítási törekvéseit akarja most a pénzügyi- és kereskedelmi szektor egyes elemeire rákényszeríteni a Fidesz-kormány. Önmagát gerjesztő folyamat ez, hiszen amíg a piaci verseny kikényszeríti a gyors döntéshozatalt és a minőségi szolgáltatást, addig egy lassú és felülről irányított döntéshozatali rendszerrel működő állami szerv nem lesz versenyképes. Ez további államosításokhoz vagy a piaci versenytársak ellehetetlenítéséhez vezet, melynek következményeit egyszer már megismerhettük a magyar történelem során.
"Az állam orientálhatja az általa választott értékrend irányába a polgárait, ám ha e törekvése nem találkozik a polgárok érdekeivel, értékrendjével, sőt azokkal szembehelyezkedik, az állami orientáció finom és demokratikus eszközeit rendszerint felváltják a kemény, egyre kevésbé demokratikus eszközök. Ezt a folyamatot figyelhetjük meg a kormányzó pártkoalíció jelenlegi működésében..."
A teljes bejegyzést a Haza és Haladás blogon olvashatják el.