Az állam elsődleges feladata alapjogaink védelme, ahhoz pedig intézményrendszert, jogrendszert kell működtetni, főként adóbevételekből. Az alapjogvédelem számos eszközét azonban az állam szolgáltatásként nyújtja, és igénybevételükért külön számláz. Az Így írnánk mi blog összgyűjtötte, mennyiért véd meg minket az állam jogsértés esetén.
A bíróság eljárásáért illetéket kell fizetni. Az illeték alapjára és mértékére vonatkozó szabályozás rendkívül differenciált, függ az eljáró bíróságtól, a követelés tárgyától, az eljárás peres vagy nemperes jellegétől stb. Az illeték alapja a követelés értéke, ha az nem állapítható meg, az eljáró bíróságtól és az eljárás fokozatától függően 170 000 és 600 000 forint között van.
Az illeték mértéke szintén számos tényezőtől függ, főszabály szerint peres eljárásban az illeték alapjának 6 százaléka, de legalább 10 000 forint és legfeljebb 900 000 forint. Az illetéket a másodfokú és felülvizsgálati eljárásban külön meg kell fizetni. Így egy néhány százezer forint értékű kár megtérítésére irányuló per, ami első fokon jogerősen lezárul, 10 000 forint illetékkel jár. Egy hárommillió forintos vitatott tartozást pedig kétfokú eljárásban 360 000 forintért bíráltathatunk el.
Nem biztos, hogy célszerű szabály, de az eljárás illetéke egy több milliárd forintos pertárgyérték esetében sem éri el az egymillió forintot.
Fontos tudni, hogy az illetéket az eljárás végén (és a per egyéb költségeit is) a pervesztes félnek kell megtérítenie. Az is megjegyzésre érdemes, hogy a szociálisan rászorultak számára, illetve egyes eljárások tárgya szerint az állam különböző kedvezményeket biztosít - olvasható a blogon. A teljes bejegyzésért látogasson el az Így írnánk mi blogra.