2012 áprilisától elméletileg minden tagországban ratifikált joga lesz az unió polgárainak, hogy a határokon átívelően gyűjthessenek aláírásokat. Amennyiben legalább hét tagállamból sikerül összegyűjteni - az EU által biztosított digitális rendszeren keresztül - egymillió polgár aláírását, akkor ügyükkel foglalkoznia kell az Európai Bizottságnak.
Az EU alapokmánya, a lisszaboni szerződés által bevezetett új demokratikus eszköz a Európai Polgári Kezdeményezés (EPK), amelynek kimondott célja az “európai demokrácia növelése”. Az európai politikusok által a “hozzuk közelebb a polgárokat az unióhoz” retorikai láncolatba fűzött elképzelés kapcsán azonban felmerülhet a kérdés a tudatos polgárban: miért kell aláírásokat gyűjteni ahhoz, hogy foglalkozzanak velem?
Alapjában véve nem a polgári kezdeményezéssel van probléma, hanem azzal, hogy sajnos a valóban égető problémákkal a tagállamokkal szembeni konfliktusok elkerülése végett gyakran csak a látszat szintjén, vagy politikai szinten egyáltalán nem foglalkozik az Európai Bizottság - olvasható a Tagok vagyunk blogon. A teljes bejegyzés látogasson el a blogra.